Zwrot Towaru

1. Spółka udostępnia Kupującym możliwość zwrotu Towarów nabytych na Platformie poprzez odpowiedni formularz zwrotu na zasadach wskazanych w niniejszym paragrafie.

2. Prawo do zwrotu zakupionego produktu przysługuje w sytuacjach, gdy Użytkownik dokona zakupu jako konsument. Oznacza to, że jest osobą, która nie prowadzi działalności gospodarczej, a zakupiony towar jest przeznaczony na własny, prywatny użytek lub prowadzi działalność gospodarczą w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, zgodnie z art. 7aa. ustawy o prawach konsumenta w zw. z art. 385(5) kodeksu cywilnego, ale kupuje przedmiot jako osoba fizyczna na potrzeby swojej działalności, pod warunkiem, że ten zakup nie jest związany z jego główną działalnością zawodową.

3. Sprzedający ma prawo odmówić przyjęcia zwrotu zakupionego produktu w następujących sytuacjach:

a) kiedy Sprzedający nie jest przedsiębiorcą.

b) w przypadku, gdy Towar kupowany jest z wyraźnym zastrzeżeniem ograniczonego prawa do zwrotu. Takie ograniczenia są zgodne z Ustawą o prawach konsumenta, w szczególności art. 38 tej ustawy. Informacje dotyczące ograniczeń w prawie do zwrotu powinny być jasno wskazane w Ofercie Sprzedającego.

4. W przypadku ograniczeń w prawie do zwrotu Sprzedający powinien w Ofercie jasno wskazać: brak zwrotu lub zwrot ograniczony.

5. Braku możliwości zwrotu dotyczy:

a) Produkty szybko psujące się lub o krótkim terminie przydatności: Na przykład nabiał, świeże warzywa.

b) Prasa bez umowy o prenumeratę: Jeśli zamawiasz pojedynczy egzemplarz dziennika, periodyku czy czasopisma, bez umowy prenumeraty.

c) Produkty podlegające wahaniom na rynku finansowym: Na przykład sztabki złota, srebro czy platyna, gdzie zmiany cen mogą nastąpić przed upływem terminu na odstąpienie od umowy.

d) Produkty wykonane na zamówienie: Takie jak koszulka z indywidualnym nadrukiem, czy pióro z grawerem, wykonane zgodnie z Twoimi wytycznymi.

e) Produkty lecznicze i medyczne: Na przykład specjalne środki spożywcze z apteki (jak modyfikowane mleko dla niemowląt) czy wyroby medyczne (jak bandaże czy termometry).

6. Ograniczony zwrot dotyczy:

a) Produkty w zapieczętowanym opakowaniu: Jeśli otworzysz opakowanie z nagraniem dźwiękowym, wizualnym czy programem komputerowym, utracisz prawo do zwrotu.

b) Treść cyfrowa: Jeśli kupujesz treść cyfrową, która nie jest zapisana na nośniku materialnym, na przykład ebook czy kod do gry, i zgodzisz się na jej wykorzystanie.

c) Produkty zmieszane lub połączone w sposób nieodwracalny: Na przykład olej samochodowy wylany do pojazdu lub wymieszana dwuskładnikowa farba.

d) Produkty higieniczne w zapieczętowanym opakowaniu: Możesz je zwrócić tylko przed otwarciem, na przykład testy ciążowe, końcówki do szczoteczek, soczewki kontaktowe, maseczki.

7. W przypadku rezygnacji z dokonanego już zakupu Kupujący może:

a) anulować zakup poprzez szybką rezygnację z zamówienia, niezależnie od tego, czy zostało już opłacone, o ile Sprzedający nie zdążył wygenerować etykiety przesyłki. Opcja anulowania jest dostępna w szczegółach zakupu.

b) dokonać zwrotu Towaru w przypadku braku możliwości anulowania zamówienia, za pomocą opcji „zwróć zakup”, dostępnej w szczegółach zakupu. Opcja zwrotu jest widoczna, gdy:

a. zakup został opłacony z góry, wybrano płatność za pobraniem lub przy odbiorze osobistym.

b. Sprzedający dodał numer do śledzenia przesyłki.

8. Kupujący może skorzystać ze zwrotu Towaru zarówno przed, jak i po otrzymaniu zamówienia. W tym celu należy kliknąć „zwróć zakup” i wypełnić Formularz zwrotu Towaru, czyli oświadczenie o odstąpieniu od umowy.

9. Aby dokonać zwrotu Towaru, należy:

a) poinformować Sprzedającego o zwrocie:

a. termin na poinformowanie wynosi 14 dni od dnia następującego po otrzymaniu przesyłki, aby powiadomić Sprzedającego o swojej decyzji o zwrocie Towaru. Sprzedający może wydłużyć ten termin, a informacje na ten temat znajdziesz na stronie oferty w dziale „Warunki zwrotów”.

b. aby poinformować Sprzedającego o zwrocie należy wypełnić Formularz zwrotu towaru, który znajdziesz w opcjach przy wybranym zakupie w zakładce „Zamówienia”.

b) po wypełnieniu Formularza zwrotu Towaru należy w ciągu kolejnych 14 dni kalendarzowych wysłać Towar do Sprzedającego.

10. Dokonując zwrotu należy w Formularzu zwrotu Towaru wybrać sposób nadania przesyłki zwrotnej – może być to opcja darmowa lub płatna.

11. Po wybraniu sposobu nadania Kupującemu zostanie przesłana etykieta zwrotna lub kod zwrotu, które umożliwią dokonanie zwrotu.

12. Podczas dokonywania zwrotu zakupionego Towaru dostępne są następujące metody nadania przesyłki zwrotnej:

a) zwrot na koszt Kupującego: w takim przypadku etykietę lub kod do zwrotu Kupujący musi nabyć bezpośrednio od przewoźnika. W przypadku wyboru tej opcji Platforma nie będzie mogła informować Kupującego o statusie przesyłki zwrotnej ani zagwarantować zwrotu pieniędzy w standardowym terminie.

b) zwrot na koszt Sprzedającego: ta opcja jest dostępna jeśli Sprzedający oferuje zwrot na swój koszt. Informacje na temat dostępności takiej opcji znajdziesz na stronie oferty, w części „Warunki zwrotów”.

13. Nadawca przesyłki zwrotnej, ma obowiązek zadbać o jej właściwe zapakowanie, aby zapewnić, że przesyłka dotrze do  przedającego w stanie nienaruszonym. Zobowiązany jest on w szczególności:

a) bezpieczne zapakować Towar: użyte opakowanie musi być odpowiednie i pasować do charakteru Towaru. Może to być karton, foliopak, lub inne materiały wypełniające zapewniające ochronę przed uszkodzeniami.

b) usunąć starą etykietę: na opakowaniu zwrotnym nie mogą znajdować się żadne stare etykiety, które mogłyby wprowadzić w błąd w trakcie dostawy.

c) umieścić etykietę na odpowiednim opakowaniu: nie należy przyklejać etykiety zwrotnej bezpośrednio na oryginalnym opakowaniu Towaru. Zamiast tego należy umieść Towar w kartonie lub innym materiale pakunkowym, a na tym opakowaniu zewnętrznym
umieść etykietę.

d) zwrócić towar dostarczony na palecie: jeśli zakupiony towar został dostarczony na palecie przesyłka zwrotna również musi być na palecie.

e) zwrócić gratisy dołączone do zakupu: jeśli do zakupionego Towaru Sprzedający dołączył jakiś gratis, również ten gratis powinien zostać zwrócony razem z głównym zamówieniem. Jest to ważne, aby zwrot był kompletny i zgodny z pierwotnym stanem zakupu.

14. Sprzedający ma prawo do pomniejszenia kwoty zwrotu wypłaty w przypadku, gdy zwrócony towar:

a) został uszkodzony przez Kupującego dokonującego zwrotu: jeśli towar, który podlega zwrotowi, został uszkodzony w czasie, gdy był w posiadaniu Kupującego Sprzedający może obniżyć wartość zwracanej kwoty.

b) wykazuje ślady użytkowania wykraczające poza zwykłe sprawdzenie właściwości: jeśli zwrócony Towar nosi ślady użytkowania sugerujące, że był używany w szerszym zakresie niż tylko do sprawdzenia jego właściwości, Sprzedający może pomniejszyć kwotę zwrotu.

15. W przypadku, gdy przesyłka została uszkodzona lub zaginęła w transporcie, Kupujący powinien:

a) jeśli wysyłka była na koszt własny Kupującego złożyć reklamację bezpośrednio do przewoźnika.

b) jeśli wysyłka była dokonana za pomocą metod oferowanych przez Platformę: Skontaktuj się z Platformą za pomocą formularza kontaktowego „Problem z przesyłką” w zakładce szczegóły zwrotu, szczególnie jeśli do wysyłki użyto etykiety lub kodu wygenerowanego przez Formularz zwrotu Towaru.

16. Termin, w którym Sprzedający jest zobowiązany zwrócić koszty zamówienia Kupującemu, zależy od rodzaju i powodu rezygnacji z zakupu. W przypadku:

a) anulowania zakupu: Sprzedający powinien zwrócić koszt zamówienia Kupującemu w ciągu 2 dni roboczych od dnia anulowania zakupu.

b) zwrotu z tytułu odstąpienia od umowy:

a. Sprzedający jest zobowiązany do zwrotu wpłaty niezwłocznie po otrzymaniu i sprawdzeniu Towaru, czyli w terminie do 7 dni kalendarzowych od momentu, gdy status przesyłki zwrotnej zmieni się na „Dostarczona”.

b. Jednakże, termin ten nie może przekroczyć 14 dni od chwili, gdy Sprzedający otrzyma wypełniony przez zwracającego formularz zwrotu Towaru.

c) zwrotu z powodu reklamacji (wada/niezgodność towaru z umową): w przypadku, gdy wniosek dotyczy zwrotu pieniędzy z powodu wady lub niezgodności towaru z umową i Sprzedający nie jest w stanie doprowadzić Towaru do zgodności z umową, wniosek będzie rozpatrywany w trybie reklamacyjnym. Jeśli reklamacja zostanie uznana, zwrot pieniędzy nastąpi niezwłocznie, lecz nie później niż w terminie 14 dni kalendarzowych. W przypadku wyboru naprawy, wymiany Towaru, dosłania brakującego elementu lub usunięcia wady/niezgodności z Ofertą, Kupujący powinien zgłosić reklamację bezpośrednio do Sprzedającego. Szczegóły dotyczące procesu reklamacji znajdziesz w Ofercie Sprzedającego w sekcji „Warunki zwrotów”.

17. Po otrzymaniu produktu zwrotnego, Sprzedający weryfikuje stan Towaru i przetwarza zwrot środków na konto Kupującego. Po akceptacji zwrotu przez Sprzedającego Operator Usług Płatniczych dokonuje zwrotu środków na konto bankowe lub inne źródło płatności używane podczas zakupu przez Kupującego.

18. Kwota zwrotu zależy od powodu zwrotu:

a) zwrot z tytułu odstąpienia od zakupu: Sprzedający zwróci wartość Towaru oraz poniesiony koszt dostawy.

b) zwrot z powodu reklamacji: jeśli reklamacja zostanie pozytywnie rozpatrzona, Kupujący otrzyma zwrot wartości Towaru, poniesionych kosztów transportu, przesyłki zwrotnej i innych uzasadnionych wydatków. W przypadku negatywnej decyzji Sprzedającego, Kupujący otrzyma uzasadnienie wraz z możliwością odwołania się od tej decyzji poprzez przejście do Sporu.

19. Sprzedający, którzy posiadają Konto Sprzedającego związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, muszą wypełnić i przypisać do Oferty odpowiedni Szablon zwrotu w formie formularza warunków zwrotu Towarów.

20. Sprzedający, którzy posiadają Konto Sprzedającego związane z prowadzoną działalnością gospodarczą mają obowiązek:

a) Jeśli Kupujący odstępuje od umowy, a Towar nie został jeszcze wysłany przez Sprzedającego, to Sprzedający zobowiązany jest do dokonania zwrotu środków wpłaconych przez Kupującego za zakupiony Towar w ciągu 2 dni roboczych, licząc od dnia anulowania Transakcji przez Kupującego.

b) W sytuacji, gdy Kupujący odstępuje od umowy poza przypadkiem opisanym w punkcie a) powyżej, Sprzedający muszą dokonać zwrotu środków wpłaconych przez Kupującego za zakupiony Towar w ciągu 7 dni kalendarzowych od dnia otrzymania zwracanego Towaru przez Sprzedającego, jednak nie później niż w ciągu 14 dni od momentu otrzymania wypełnionego przez Kupującego Formularza zwrotu.

c) Jeśli Kupujący zwraca Towar z powodu reklamacji i wnosi wyłącznie o zwrot wpłaconych środków, Sprzedający zobowiązany jest do rozpatrzenia reklamacji w ciągu 14 dni kalendarzowych od momentu otrzymania wypełnionego przez Kupującego Formularza reklamacji. Jeśli reklamacja zostaje uznana, Sprzedający muszą dokonać niezwłocznego zwrotu środków wpłaconych przez Kupujących za zakupiony Towar.

d) Sprzedający muszą dostosować metodę dostawy zwracanego Towaru do jego właściwości i wielkości, aby umożliwić sprawną procedurę zwrotu.

21. Kwota zwrotu zostanie pomniejszona o wartość wszelkich ofert specjalnych, zniżek oraz voucherów, które zostały wykorzystane przy zakupie. Odjęta kwota będzie proporcjonalna do ceny Towarów, za które następuje zwrot środków.

Zwrot środków Kupującemu

1. Jeśli Kupujący odstępuje od umowy, a Towar nie został jeszcze wysłany przez Sprzedającego, Sprzedający może zlecić Operatorowi Usług Płatniczych wypłatę środków zaewidencjonowanych w Subkoncie Rozliczeniowym prowadzonym dla Sprzedającego w celu dokonania zwrotu kwot wpłaconych przez Kupujących za zakupiony Towar.

2. W przypadku, gdy Kupujący odstępuje od umowy zgodnie z § 26 ust. 20 ppkt b lub c, Sprzedający może zlecić Operatorowi Usług Płatniczych wstrzymanie wypłaty środków zaewidencjonowanych na Subkoncie Rozliczeniowym prowadzonym dla Sprzedającego, aby dokonać zwrotu środków wpłaconych przez Kupujących za zakupiony Towar. Sprzedający może również składać dyspozycje dotyczące tych zwrotów.