Rozporządzenie GPSR
Czym jest GPSR?
Rozporządzenie w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów (GPSR) to nowy kluczowy instrument w unijnych ramach prawnych dotyczących bezpieczeństwa produktów, zastępujący od 13 grudnia 2024 r. obecną dyrektywę w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów i dyrektywę w sprawie produktów imitujących żywność. Unowocześnia ono unijne ramy ogólnego bezpieczeństwa produktów i odpowiada na nowe wyzwania związane z bezpieczeństwem produktów wynikające z cyfryzacji naszych gospodarek.
GPSR wymaga, aby wszystkie produkty konsumenckie na rynkach UE były bezpieczne i ustanawia konkretne obowiązki dla przedsiębiorstw, aby to zapewnić.
Dotyczy to produktów nieżywnościowych i wszystkich kanałów sprzedaży, w tym Taniey. GPSR zapewnia siatkę bezpieczeństwa dla produktów lub zagrożeń nieuregulowanych w innych przepisach UE. Ta funkcja siatki bezpieczeństwa oznacza, że konsumenci w UE są zawsze chronieni przed niebezpiecznymi produktami, zarówno teraz, jak i w przyszłości.
Co to oznacza dla sprzedawców?
Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i produkty, które sprzedajesz, zostały wprowadzone do obrotu na terenie Unii Europejskiej po 13 grudnia 2024, to niezależnie od ich stanu musisz uzupełnić komplet informacji wymaganych przez rozporządzenie. Jeśli sprzedajesz jako osoba prywatna, to ten wymóg Cię nie dotyczy.
Wymagane informacje to:
- dane producenta,
- dane osoby odpowiedzialnej za wprowadzenie produktu na rynek Unii Europejskiej – jeśli producent nie ma siedziby na terenie Unii Europejskiej,
- informacje o bezpieczeństwie.
Produkty z kategorii, które są wykluczone z rozporządzenia, nie muszą mieć powyższych informacji nawet, jeśli zostały wprowadzony na rynek Unii Europejskiej po 13 grudnia 2024.
Nasza platforma udostępnia odpowiednie narzędzia umożliwiające uzupełnienie wymaganych danych, aby sprzedawcy mogli zapewnić zgodność swoich ofert z wymogami rozporządzenia.
Uzupełnianie danych
Przy edycji oferty możesz oznaczyć, że produkt został wprowadzony przed 13 grudnia 2024, aby wskazać, że towar nie musi mieć uzupełnionych informacji wymaganych przez rozporządzenie.
Szablony producentów
Możesz dodać je zarówno w trakcie tworzenia lub edycji oferty, jak i z poziomu sekcji Konfiguracja > Szablony producentów.
Po kliknięciu w przycisk Dodaj nowy szablon pojawi się formularz umożliwiający uzupełnienie danych wymaganych przez rozporządzenie:
- nazwa producenta,
- adres (kraj, kod pocztowy, miasto),
- kontakt (email, opcjonalnie telefon).
Osoby odpowiedzialne
Możesz dodać je zarówno w trakcie tworzenia lub edycji oferty, jak i z poziomu sekcji Konfiguracja > Osoby odpowiedzialne.
Po kliknięciu w przycisk Dodaj nowy szablon pojawi się formularz umożliwiający uzupełnienie danych wymaganych przez rozporządzenie:
- imię i nazwisko / nazwa podmiotu,
- adres (kraj, kod pocztowy, miasto),
- kontakt (email, opcjonalnie telefon).
Informacje dotyczące bezpieczeństwa
W trakcie edycji oferty, w sekcji Informacje dot. bezpieczeństwa możesz dołączyć niezbędne dokumenty:
- instrukcja obsługi produktu (w języku polskim),
- zdjęcia oznaczeń na opakowaniu produktu,
- tekst z ostrzeżeniami o produkcie.
Przypisywanie danych pojedynczo
W trakcie edycji oferty, w sekcji GPSR możesz wybrać właściwy szablon danych lub utworzyć nowy, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.
Przypisywanie danych masowo
W sekcji Sprzedaję > Oferty możesz zaznaczyć wiele ofert na raz, a następnie wybrać , aby zmienić przypisane do nich szablony.
W oknie, które się pojawi, możesz skonfigurować wszystkie niezbędne szablony.
Atrybuty wymagane przez rozporządzenie
Uzupełnienie tych parametrów w przypadku produktów wprowadzonych na rynek Unii Europejskiej po 13 grudnia 2024 również jest wymagane.
- kod GTIN (EAN),
- kod producenta,
- marka,
- numer produktu,
- rodzaj,
- seria,
- typ.
Najczęściej zadawane pytania
Kto odpowiada za poprawność informacji o producencie?
Sprzedający odpowiada za poprawność informacji o producencie, publikując ofertę deklaruje, że podane informacje są zgodne z rzeczywistością.
Kim według rozporządzenia są producent, dystrybutor i osoba odpowiedzialna?
Producent – każda osoba fizyczna lub prawna, która wytwarza produkt lub która zleca zaprojektowanie lub wytworzenie produktu i sprzedaje ten produkt pod własną nazwą lub własnym znakiem towarowym.
Dystrybutor – każda osoba fizyczna lub prawna w łańcuchu dostaw, niebędącą producentem ani importerem, która udostępnia produkt na rynku.
Osoba odpowiedzialna – podmiot odpowiedzialny za zgodność oferowanego produktu z prawem Unii Europejskiej.
Co należy rozumieć pod pojęciem daty wprowadzenia do obrotu?
Wprowadzenie do obrotu oznacza pierwsze dostarczenie produktu do celów dystrybucji, konsumpcji lub używania na rynku Unii w ramach działalności handlowej, odpłatnie lub nieodpłatnie.
Potrzebujesz dodatkowej pomocy?
Skontaktuj się z nami