Regulamin

Regulamin TANIEY

Niniejszy Regulamin określa warunki, zasady oraz sposób świadczenia przez Taniey sp. z o. o. usług drogą elektroniczną, za pośrednictwem serwisu internetowego działającego pod nazwą TANIEY.PL, będącego platformą handlową on-line o charakterze otwartym, dostępną pod adresem www.taniey.pl (dalej również jako: „Platforma”) oraz warunki i zasady korzystania z usług przez Użytkowników Platformy, w szczególności zasady i tryb zamieszczania na Platformie Ofert oraz zasady kontaktu Użytkowników Platformy.

I. Postanowienia ogólne

§ 1

Wyjaśnienie terminologii

W tym dokumencie, określenia i zwroty mają następujące znaczenie:

1. „Aplikacja mobilna” – oprogramowanie w formie aplikacji mobilnej, które jest własnością Spółki i jest przez nią zarządzane. Jest udostępniane Użytkownikom do bezpłatnego pobrania i użytkowania na ich urządzeniach mobilnych, umożliwiając im korzystanie z Platformy bez potrzeby korzystania z przeglądarki internetowej.

2. „Katalog Produktów” – Uporządkowany zbiór danych o Produktach, udostępniany przez Spółkę Użytkownikom, zgodnie z określonymi zasadami, zwłaszcza poprzez funkcje Platformy.

3. „Konto” – Zbiór danych i informacji o działaniach Użytkownika na Platformie, prowadzony pod unikalnym loginem.

4. „Kupujący” – Użytkownik, który dąży do zakupu, lub już nabywa Towary za pośrednictwem Platformy.

5. „Oferta” – Propozycja sprzedaży Towaru na określonych warunkach przez Sprzedającego, zawierająca cenę i opis Towaru, korzystająca z funkcji dostępnych na Platformie.

6. „Operator Usług Płatniczych”– Stripe Payments Europe Limited, 1 Grand Canal Street Lower, Grand Canal Dock, Dublin, D02 H210, Ireland świadczący na rzecz Sprzedających usługę Subkonta Rozliczeniowego oraz jest dostawcą usług płatniczych na Platformie. Regulamin Operatora Usług Płatniczych dostępny jest na jego stronie: https://stripe.com/en-pl/legal/ssa

7. „Produkt” – Oznacza towar, usługę lub prawo, które zostało jednoznacznie określone w Katalogu Produktów poprzez nazwę i charakterystyczne cechy.

8. „Regulamin” – Niniejszy dokument.

9. „Spółka” – Taniey spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Warszawie (02-797) ul. Franciszka Klimczaka 1. Zarejestrowana w Rejestrze Przedsiębiorców prowadzonym przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0001059034, NIP: 9512578190, numer REGON: 526428370.

10. „Spór” – Dyskusja między Sprzedającym a Kupującym dotycząca prawidłowości przeprowadzenia Transakcji, w ramach narzędzi dostarczanych przez Platformę.

11. „Sprzedający” – Użytkownik, który podejmuje kroki w celu sprzedaży Towarów, lub już je sprzedaje, w ramach Platformy.

12. „Subkonto Rozliczeniowe” – usługa płatnicza, która jest świadczona przez Operatora Usług Płatniczych podlegającego obowiązującym regulacjom.

13. „TANIEY.PL” – Platforma handlowa online, prowadzona przez Spółkę, działająca zgodnie z zasadami określonymi w Regulaminie, dostępna na stronie internetowej www.taniey.pl i innych lokalnych domenach.

14. „Towar” – Rzecz, usługa lub prawo będące przedmiotem oferty.

15. „Transakcje” – Procedury zawierania i realizacji umów sprzedaży Towarów między Użytkownikami na Platformie.

16. „Użytkownik” – Podmiot, który uzyskał dostęp do usług oferowanych przez Spółkę na Platformie, działający zgodnie z Regulaminem.

§ 2

Użytkownicy

1. Użytkownikami mogą być:
a) osoby fizyczne, które ukończyły 18 lat i posiadają pełną zdolność do czynności prawnych,
b) osoby prawne – firmy, organizacje lub instytucje, które mają osobowość prawną, mające siedzibę w Polsce,

c) jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej, ale mogące działać w swoim imieniu w zakresie nabywania praw i zaciągania zobowiązań mające siedzibę w Polsce.

§ 3

Rejestracja Użytkowników

1. Istnieją dwie opcje rejestracji, rozumianej jako proces zakładania Konta:

a) Rejestracja pełna poprzez utworzenie Konta Sprzedającego: Rejestracja pełna umożliwia dostęp do wszystkich usług świadczonych przez Spółkę i funkcjonalności oferowane przez Platformę. Użytkownicy z pełną rejestracją mogą m.in. dokonywać zakupów i sprzedaży Towarów. Konto Sprzedające może założyć zarówno osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, osoby prawne. Konta Sprzedających związane z prowadzoną przez nich działalnością gospodarczą oznaczone są jako „Firma”.

b) Rejestracja uproszczona poprzez założenie Konta Kupującego: ogranicza dostęp do niektórych usług i funkcjonalności świadczonych przez Platformę. Użytkownicy z rejestracją uproszczoną nie będą mieli dostępu do niektórych funkcji, w tym możliwości dokonywania sprzedaży Towarów. To oznacza, że niektóre usługi i możliwości Platformy mogą być niedostępne dla Użytkowników z tego typu rejestracją.

2. Podczas wypełniania formularza rejestracyjnego, podmiot rejestrowany podaje wymagane dane, takie jak adres e-mail i numer telefonu.

3. Po wypełnieniu formularza rejestracyjnego, zależnie od rodzaju danych podanych przez podmiot rejestrowany, zostaną podjęte odpowiednie kroki w celu potwierdzenia rejestracji:

a) na podany podczas rejestracji adres e-mail zostanie wysłana wiadomość zawierająca informacje dotyczące sposobu potwierdzenia rejestracji, a także inne wymagane informacje zgodne z obowiązującym prawem.

b) na podany podczas rejestracji numer telefonu zostanie wysłana wiadomość zawierająca kod weryfikacyjny, który jest niezbędny do potwierdzenia rejestracji, oraz inne wymagane informacje zgodne z prawem. Brak weryfikacji numeru telefonu powoduje brak możliwości udziału w licytacjach i negocjacjach cenowych.

4. Podmiot rejestrowany może dokonać potwierdzenia rejestracji, korzystając z dostępnych mechanizmów potwierdzenia rejestracji, takich jak kliknięcie w link w wiadomości e-mail oraz wprowadzenie kodu weryfikacyjnego z wiadomości SMS. Bez weryfikacji Konta Spółka świadczy usługi na rzecz Użytkownika w ograniczonym zakresie – możliwe jest np. tylko dokonanie zakupu z opcją Kup teraz bez możliwości brania udziału w licytacji.

5. Po pomyślnym potwierdzeniu rejestracji dochodzi do zawarcia umowy pomiędzy podmiotem rejestrowanym a Spółką, która dotyczy usług świadczonych przez Spółkę na Platformie. Warunki umowy są określone w Regulaminie.

6. Po potwierdzeniu adresu e-mail Użytkownik zostaje przekierowany do strony do uzupełnienia profilu. Tutaj może dodać dodatkowe informacje, takie jak zdjęcie profilowe, dane kontaktowe, preferencje i inne informacje, które pomogą spersonalizować Konto Użytkownika.

7. Proces tworzenia Konta Kupującego na Platformie umożliwia Użytkownikom korzystanie z funkcji związanych z przeglądaniem, zakupami Towarów oraz usług oferowanych przez Sprzedających.

8. Z momentem rejestracji Konta na Platformie pomiędzy Użytkownikiem a Spółką zostaje zawarta umowa o prowadzenie Konta na czas nieokreślony.

9. Podczas rejestracji Konta, Użytkownik ma możliwość wyrażenia zgody na otrzymywanie materiałów marketingowych, reklamowych, informacyjnych, promocyjnych. Po zarejestrowaniu Konta, Użytkownik może w dowolnym momencie zmienić ustawienia zgód marketingowych i subskrypcji w swoim profilu, korzystając z opcji dostępnych w Koncie w zakładce Ustawienia.

§ 4

Aktywacja Konta Sprzedającego

1. Użytkownik, który chce uzyskać dostęp do wszystkich usług i funkcjonalności świadczonych przez Spółkę na Platformie, musi dokonać pełnej rejestracji (rejestracji pełnej) poprzez proces zakładania Konta Sprzedawcy „Zostań Sprzedawcą” na Platformie. Konto Sprzedawcy umożliwia Użytkownikom, którzy posiadają już Konto Kupującego, rozszerzenie swojej działalności na sprzedaż Towarów.

2. Aktywacja Konta Sprzedającego wymaga posiadania konta w serwisie Operatora Usług Płatniczych aby móc odbierać zapłaty za sprzedany Towar. Aby dokonać rejestracji konta w serwisie Operatora Usług Płatniczych Użytkownik musi po zalogowaniu się na swoje Konto po wybraniu sekcji „Ustawienia Profilu” lub „Moje Konto” wejść w zakładkę „Zostań Sprzedawcą” oraz wypełnić formularz, który zawiera dane potrzebne do automatycznego założenia konta w serwisie Operatora Usług Płatniczych. Po przesłaniu formularza następuje przekierowanie do serwisu Operatora Usług Płatniczych gdzie należy dokończyć proces rejestracji Konta. Może to wymagać podania dodatkowych informacji i przejścia przez etapy weryfikacyjne zgodne z wymogami Operatora Usług Płatniczych a także wyrazić zgodę na warunki Operatora Usług Płatniczych i zaakceptować jego politykę prywatności (łącze do nich znajduje się w formularzu otwarcia Subkonta Rozliczeniowego).

3. Dokonując rejestracji konta w serwisie Operatora Usług Płatniczych Sprzedający tworzy Subkonto Rozliczeniowe w formie elektronicznego portfela dostępnego na Platformie. Subkonto Rozliczeniowe może być używane do zakupu opcjonalnych usług oferowanych przez Platformę i zapłaty prowizji, zapłaty za przesyłkę, odbierania i przechowywania środków pochodzących z umów sprzedaży na Platformie, przelania środków z Subkonta Rozliczeniowego na osobiste konto bankowe Sprzedającego. Wypłaty na rachunek bankowy Sprzedającego będą realizowane za pośrednictwem funkcji dostępnych w panelu Konta, zgodnie z zasadami określonymi w Regulaminie.

§ 5

Obowiązki i zasady dotyczące danych Użytkowników

1. Użytkownik zobowiązany jest do podawania wymaganych i prawdziwych danych i informacji zarówno podczas procesu rejestracji, jak i w trakcie korzystania z Platformy. Użytkownik musi również składać oświadczenia zgodne z prawdą.

2. Jeśli Użytkownik loguje się lub dokonuje rejestracji za pomocą zewnętrznych usług uwierzytelniających, dane osobowe Użytkownika zostaną przekazane lub ujawnione Spółce i wykorzystane zgodnie z zasadami Regulaminu.

3. Jeśli Użytkownik chce zmienić numer telefonu lub adres e-mail z Konta wymaga to przeprowadzenia weryfikacji przez Platformę.

4. Użytkownik jest odpowiedzialny za regularne aktualizowanie danych w ustawieniach swojego Konta, w tym danych kontaktowych. Jest to ważne, aby Spółka mogła skontaktować się z Użytkownikiem w razie potrzeby, przekazywać ważne informacje lub notyfikacje związane z korzystaniem z Platformy. W szczególności, Użytkownik Konta Sprzedającego używanego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą powinien regularnie sprawdzać, czy nie otrzymał nowej korespondencji od Spółki.

5. Na żądanie Spółki Użytkownik musi podać dane wymagane przepisami ustawy z dnia 23 maja 2024 r. o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2024.879), służącej stosowaniu dyrektywy Rady (UE) 2021/514 z dnia 22 marca 2021 r. zmieniającej dyrektywę 2011/16/UE w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania (ustawa dalej jako “DAC7”).

§ 6
Sposoby logowania

1. Użytkownik może uzyskać dostęp do swojego Konta na Platformie (logować się) poprzez podanie adresu e-mail oraz podanie odpowiedniego hasła.

2. Logowanie na Platformę może być także przeprowadzane za pomocą usług zautomatyzowanych rozwiązań.

3. Wszystkie powyższe metody logowania mają takie same skutki jak logowanie bezpośrednio na stronie internetowej Platformy.

4. Korzystanie ze zautomatyzowanych rozwiązań, w szczególności oprogramowania, które automatycznie przeprowadza proces logowania, odbywa się na ryzyko Użytkownika. Oznacza to, że Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za używanie takiego oprogramowania i zabezpieczenie swoich danych dostępowych.

5. W przypadku zapomnienia hasła, Użytkownicy mogą skorzystać z opcji „Przypomnij hasło”. Po podaniu swojego adresu e-mail, system wyśle link umożliwiający zresetowanie hasła na podany adres e-mail. Ten proces jest dodatkowo zabezpieczony, aby zapewnić bezpieczeństwo Konta Użytkownika.

§ 7

Rejestracja więcej niż jednego Konta przez Użytkownika oraz zasady związane z korzystaniem z tych Kont

1. Użytkownik ma prawo dokonać rejestracji więcej niż jednego Konta, ale musi przyporządkować do każdego z tych Kont inny adres e-mail. Rejestracja kolejnego Konta na te same dane nie jest możliwa, dopóki nie zostanie zakończony proces weryfikacji danych na istniejącym Koncie. Rejestracja kolejnego Konta na te same dane w postaci adresu e-mail i numeru telefonu jest niemożliwa.

2. Użytkownik Konta jest odpowiedzialny za działania i zaniechania osoby, którą upoważnił do korzystania z Konta.

3. Użytkownik nie może wykorzystywać Kont do naruszania postanowień Regulaminu. Działaniami niedozwolonymi są: uczestniczenie w danej licytacji przy użyciu więcej niż jednego Konta, zawieranie umów sprzedaży z osobami bliskimi lub wspólnie zamieszkującymi Użytkownika, lub z innymi podmiotami, które mogą wpłynąć na wynik transakcji w sposób sprzeczny z prawem lub dobrymi obyczajami. Użytkownik nie może także dokonywać kolejnej rejestracji w celu uniknięcia płacenia należności wobec Spółki za usługi świadczone na Platformie.

4. Użytkownikowi jest zabronione korzystanie z Kont innych Użytkowników. Oznacza to, że Użytkownik nie może wchodzić na Konta innych osób bez ich zgody ani wykorzystywać ich Konta bez upoważnienia.

5. Użytkownik może udostępnić swoje Konto Sprzedającego używane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą tylko osobom należycie umocowanym przez siebie do działania w jego imieniu.

§ 8

Zmiana lub przeniesienie Konta

1. Konta są zazwyczaj niezbywalne, co oznacza, że nie można ich sprzedawać ani przekazywać innej osobie bez zgody lub weryfikacji dokonywanej przez Spółkę z wyjątkiem przypadków, gdy:

a) Użytkownik posiadający Konto Sprzedającego używane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą może dokonać zmiany formy prowadzonej działalności, pod warunkiem, że jest to zgodne z przepisami polskiego prawa. Przykładem może być przekształcenie, podział lub połączenie podmiotu gospodarczego.

b) Przedsiębiorstwo działające w ramach Konta Sprzedającego używane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą może zostać odziedziczone w ramach spadku.

c) Użytkownik Konta Kupującego może przekazać swoje Konto swojemu małżonkowi.

d) Użytkownik korzystający z Konta Kupującego może dokonać zmiany rodzaju Konta na Konto Sprzedającego.

§ 9

Działania Spółki dotyczące dodatkowej weryfikacji danych, bezpieczeństwa Konta Użytkownika lub naruszenia Regulaminu przez Użytkownika

1. Jeśli istnieje potrzeba dodatkowej weryfikacji danych Użytkownika lub Platforma ma uzasadnione obawy dotyczące bezpieczeństwa Konta Użytkownika lub Transakcji, na przykład związanego z nieuprawnionym dostępem do Konta przez inną osobę, lub w przypadku naruszenia Regulaminu przez Użytkownika, Spółka może podjąć następujące działania:

a) wymagać od Użytkownika potwierdzenia swojej wiarygodności poprzez dostarczenie odpowiednich dokumentów, w tym dokumentu tożsamości.

b) czasowo ograniczyć dostęp do niektórych usług świadczonych na Platformie.

c) tymczasowo zawiesić Konto Użytkownika na określony lub nieokreślony czas.

d) Zastosować mechanizmy lub narzędzia, które blokują działanie botów lub innych narzędzi informatycznych lub programistycznych, o których mowa w dalszej części Regulaminu.

2. Po ustaniu okoliczności, które skłoniły Spółkę do podjęcia tych działań, Spółka może znosić ograniczenia nałożone na Konto Użytkownika.

§ 10

Prawo odstąpienia od umowy o świadczenie przez Spółkę usług w ramach Platformy, na warunkach określonych w Regulaminie

1. Użytkownik ma prawo odstąpić od umowy o świadczenie przez Spółkę usług w ramach Platformy, na warunkach określonych w Regulaminie bez podawania przyczyn w terminie 14 dni od jej zawarcia (od rejestracji Konta). Prawo odstąpienia od umowy zawartej na odległość nie przysługuje Użytkownikowi w wypadkach rozpoczęcia świadczenia usług, za zgodą Użytkownika, przed upływem tego terminu.

2. W przypadku złożenia przez Użytkownika oświadczenia o odstąpieniu od umowy o świadczenie przez Spółkę usług w ramach Platformy:

a) jeśli Użytkownik wystawił Ofertę na Platformie Oferta zostaje usunięta przez Platformę, Platforma dokonuje zawieszenia Konta i usunięcia Konta.

b) jeśli Użytkownik wziął udział w licytacji. – oferta Użytkownika złożona podczas licytacji zostaje usunięta przez Platformę, Platforma dokonuje zawieszenia Konta i usunięcia Konta.

c) Użytkownik nie może skorzystać z opcji Kup teraz.

3. W okresie od momentu złożenia przez Sprzedającego oświadczenia o rozwiązaniu umowy do jej ostatecznego rozwiązania, Sprzedający bierze udział w czynnościach związanych z zawarciem już rozpoczętych umów sprzedaży Towaru, a także ma dostęp do Konta oraz funkcji i usług umożliwiających realizację zawartych umów sprzedaży. Jednocześnie Sprzedający nie może wystawiać nowych Ofert ani zawierać kolejnych umów sprzedaży Towarów.

4. Aby odstąpić od umowy o świadczenie przez Spółkę usług w ramach Platformy należy według wyboru Użytkownika:

a) poinformować Spółkę o swojej decyzji składając wniosek dostępny w zakładce „Zamknij konto” w Ustawieniach Konta lub

b) uzupełnić i przesłać Spółce oświadczenie o odstąpieniu od umowy, które zamieszczone jest poniżej

WZÓR FORMULARZA ODSTĄPIENIA OD UMOWY
(formularz ten należy wypełnić i odesłać tylko w przypadku chęci odstąpienia od umowy)

Taniey sp. z o.o. ul. Franciszka Klimczaka 1, 02-797 Warszawa
Ja ………………………………. niniejszym informuję o moim odstąpieniu od umowy o świadczenie usług w ramach Platformy Taniey
Data zawarcia umowy to ……………………………………….,
Imię i nazwisko………………………………………………………….
Login Taniey……………………………………………………………

§ 11

Odpowiedni poziom bezpieczeństwa

1. Spółka stosuje różne mechanizmy w celu zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa Transakcjom i innym usługom świadczonym na Platformie, z których korzystają Użytkownicy. Szczegóły tych mechanizmów bezpieczeństwa mogą być określone w innych częściach Regulaminu lub w dokumentach dostępnych na Platformie. Celem tych mechanizmów jest ochrona Użytkowników i zapobieganie potencjalnym zagrożeniom związanym z korzystaniem z Platformy.

2. Dokonywanie Transakcji oraz korzystanie z innych usług na Platformie jest możliwe tylko pod warunkiem spełnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Szczegółowe informacje na temat wymagań technicznych, aktualizacji i zalecanych zabezpieczeń niezbędnych do korzystania z usług świadczonych przez Spółkę można znaleźć w dostępnych źródłach, które mogą być weryfikowane na Platformie. Oznacza to, że Użytkownicy są odpowiedzialni za utrzymanie swojego Konta i dostępu do Platformy w bezpieczny sposób, zgodnie z zaleceniami i wymaganiami technicznymi określonymi przez Spółkę. Zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa jest ważne dla ochrony danych Użytkowników i zapobiegania nieautoryzowanemu dostępowi do ich Kont.

3. Wymagania techniczne niezbędne do współpracy z systemem teleinformatycznym, którym posługuje się Platforma: (1) komputer, laptop lub inne urządzenie multimedialne z dostępem do Internetu umożliwiającym dwukierunkową komunikację za pośrednictwem protokołu HTTPS, poprawnie zainstalowaną i zaktualizowaną przeglądarką obsługującą HTML5 i CSS3; (2) dostęp do poczty elektronicznej; (3) przeglądarka internetowa: Mozilla Firefox w wersji 17.0 i wyższej lub Internet Explorer w wersji 10.0 i wyższej, Opera w wersji 12.0 i wyższej, Google Chrome w wersji 23.0. i wyższej, Safari w wersji 5.0 i wyższej; (4) zalecana minimalna rozdzielczość ekranu: 1024×768; (5) włączenie w przeglądarce internetowej możliwości zapisu plików Cookies oraz obsługi Javascript.

4. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek problemy wynikające z używania urządzeń lub systemów operacyjnych, które nie spełniają wymagań opisanych w ust. 3, w szczególności za wszelkie nieprawidłowe działanie Aplikacji mobilnej spowodowane przez te niezgodności.

§ 12
Prywatność i poufność

1. Dane osobowe podane przez Użytkowników są przetwarzane przez Spółkę zgodnie z prawem oraz polityką prywatności, która jest szczegółowo opisana w Załączniku nr 2 do Regulaminu (Polityka Ochrony Prywatności).

2. Dane osobowe Użytkowników są udostępniane innym Użytkownikom tylko w sytuacjach przewidzianych w Regulaminie, głównie w celu realizacji Transakcji, lub gdy osoba, której dane dotyczą, wyrazi na to zgodę.

3. Użytkownicy są zobowiązani nie ujawniać informacji o innych Użytkownikach uzyskanych od Spółki, chyba że otrzymają na to zgodę od zainteresowanej osoby. Szczególnie zabronione jest wykorzystywanie tych informacji w celach komercyjnych, zwłaszcza do promowania działalności poza Platformą.

4. Wykorzystywanie informacji o innych Użytkownikach w celach komercyjnych, w tym oferowanie Towarów lub usług poza platformą, jest surowo zabronione. Zakaz obejmuje między innymi składanie Ofert poza Platformą, dołączanie materiałów reklamowych do wysyłanych Towarów, czy zakładanie Kont dla innych Użytkowników w sklepach internetowych.

5. Spółka ma prawo filtrować i zatrzymywać wiadomości wysyłane przez Użytkowników za pośrednictwem narzędzi Platformy, zwłaszcza jeśli zawierają one spam lub naruszają Regulamin.

§ 12A
Umowa powierzenia przez Sprzedających przetwarzania danych osobowych w zakresie obsługi korespondencji

1. Spółka zobowiązuje się do przetwarzania na zlecenie Sprzedającego, który założył Konto Sprzedającego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, danych osobowych w związku ze świadczoną przez Spółkę usługą obsługi korespondencji w wykonaniu usług określonych w Regulaminie a ww. Sprzedający zleca Spółce przetwarzanie danych osobowych. Spółka ma również prawo przetwarzać dane osobowe we własnych celach, w szczególności na potrzeby wynikające z Polityki ochrony prywatności, będącej załącznikiem nr 2 do Regulaminu.

2. Spółka będzie przetwarzała powierzone dane w zgodzie z obowiązującymi przepisami o ochronie danych osobowych, w tym zgodnie z Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (EU) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (RODO) oraz niniejszą umową.

3. Spółka oświadcza, że posiada odpowiednie środki techniczne i organizacyjne, wiedzę oraz doświadczenie niezbędne do przetwarzania danych osobowych zgodnie z przepisami RODO oraz z innymi obowiązującymi przepisami prawa w zakresie ochrony danych osobowych.

4. Sprzedającego, który założył Konto Sprzedającego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą powierza Spółce dane osobowe, zgodnie z art. 28 RODO.

5. Przetwarzanie danych obejmuje następujące rodzaje danych: podstawowe dane identyfikacyjne i kontaktowe.

6. Kategorie osób, których dane dotyczą: dane Sprzedającego, który założył Konto Sprzedającego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, dane jego pracowników raz dane adresatów i odbiorców przesyłek.

7. Przetwarzanie danych osobowych odbywa się w sposób ciągły i jest niezbędne do realizacji usług opisanych w Regulaminie. Przetwarzanie danych obejmuje następujące operacje: zbieranie, utrwalanie, przechowywanie, organizowanie, łączenie, ujawnianie innym podmiotom zgodnie z przepisami prawa i na podstawie polecenia ich administratora, anonimizowanie oraz usuwanie danych po zakończeniu przetwarzania.

8. Spółka zobowiązuje się do wdrożenia i stosowania środków technicznych i organizacyjnych zapewniających odpowiedni poziom bezpieczeństwa, w tym m.in.: pseudonimizację i szyfrowanie danych osobowych, zabezpieczenie dostępu do systemów przetwarzania danych za pomocą haseł i identyfikatorów użytkowników, zapewnienie regularnych testów, oceny i pomiarów skuteczności środków bezpieczeństwa.

9. Spółka zapewnia, że osoby upoważnione do przetwarzania danych są zobowiązane do zachowania poufności, zarówno podczas zatrudnienia, jak i po jego ustaniu.

10. Spółka zobowiązuje się, że dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie na udokumentowane polecenie Sprzedającego, który założył Konto Sprzedającego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem sytuacji, gdy przepisy prawa Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego wymagają innego przetwarzania, z wyłączeniem sytuacji, w których Spółka posiada niezależną podstawę prawną do przetwarzania tych danych.

11. Sprzedający, który założył Konto Sprzedającego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą ma prawo do przeprowadzenia audytu w celu sprawdzenia, czy Spółka stosuje odpowiednie środki techniczne i organizacyjne zgodnie z umową oraz RODO. Audyt może być przeprowadzony po uprzednim przesłaniu stosownego żądania na adres e-mail: [email protected].

12. Sprzedający, który założył Konto Sprzedającego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą udziela Spółce zgody na powierzanie przetwarzania danych osobowych innym podmiotom przetwarzającym (podwykonawcom) bez konieczności uzyskiwania jego odrębnej zgody oraz bez konieczności jego powiadomienia. Spółka zapewnia, że podmioty, którym powierza dane, spełniają wszystkie wymagania RODO, w szczególności w zakresie zapewnienia odpowiednich środków ochrony danych osobowych. W przypadku sprzeciwu wobec korzystania przez Spółkę z dalszych podmiotów przetwarzających należy rozwiązać umowę ze Spółką.

13. Jeżeli Sprzedający, który założył Konto Sprzedającego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą nie zawrze niniejszej umowy, korzystanie z usług Spółki będzie niemożliwe.

14. Niniejsza umowa obowiązuje przez cały okres realizacji usług przez Spółkę na rzecz Sprzedającego, który założył Konto Sprzedającego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, a po zakończeniu realizacji usług, Spółka usunie dane osobowe w terminie określonym w Polityce ochrony prywatności, z wyjątkiem sytuacji, w których Spółka jest zobowiązana do ich przetwarzania na podstawie innych przepisów.

§ 13
Ochrona prawna treści

1. Wszelkie materiały dostępne na stronach internetowych Platformy, takie jak układ i kompozycja oraz same elementy grafiki, znaki towarowe oraz inne informacje, są chronione prawem autorskim, prawami własności przemysłowej (w tym prawami z rejestracji znaków towarowych) oraz prawami do baz danych. Te prawa majątkowe są przysługujące zarówno Spółce, która prowadzi Platformę, jak i Użytkownikom, którzy udostępniają treści na tej Platformie.

2. Ochrona prawna tych elementów oznacza, że nieuprawnione wykorzystywanie, kopiowanie lub rozpowszechnianie tych materiałów może naruszać prawa autorskie i prawo własności przemysłowej. Dlatego ważne jest, aby Użytkownicy respektowali te prawa i nie wykorzystywali tych materiałów w sposób, który naruszałby prawa innych Użytkowników, Spółki lub osób i podmiotów trzecich.

3. W przypadku, gdy Użytkownik chce wykorzystać materiały lub informacje dostępne na Platformie w sposób, który wymaga zgody lub licencji, zawsze powinien uzyskać odpowiednie uprawnienia od właściciela tych praw. Te ograniczenia mają na celu zapewnienie, że materiały i dane dostępne na Platformie są używane w sposób zgodny z prawem i nie naruszają interesów Spółki oraz innych Użytkowników lub osób i podmiotów trzecich.

4. Zabronione jest:

a) wykorzystywanie oznaczeń i charakterystycznych elementów grafiki Spółki, takich jak logo, zdjęcia, opisy itp., przez podmioty trzecie, jest zabronione bez zgody Spółki,

b) agregowanie i przetwarzanie danych oraz informacji dostępnych na Platformie w celu ich dalszego wykorzystania w ramach innej działalności, w tym na innych serwisach internetowych, włączając wykorzystywanie botów lub innych narzędzi do ekstrakcji danych, generujących lub mogących generować zwiększony ruch na Platformie, stanowiących złośliwe oprogramowanie, służących do przeprowadzania cyberataków,

c) nie można używać oznaczenia TANIEY lub podobnych w loginie Konta w sposób, który może wprowadzać w błąd innych Użytkowników co do tożsamości korzystającego z danego Konta,

d) wykorzystywanie oznaczeń w loginie Konta, które mogą wprowadzać w błąd innych Użytkowników co do tożsamości korzystającego z danego Konta.

II. Zawieranie Transakcji

§ 14

Tryby zawarcia umowy sprzedaży

1. Sprzedający określając warunki Oferty może udostępnić Kupującym dwa tryby zawarcia umowy sprzedaży w ramach Platformy:

a) Tryb „Kup teraz”: W tym przypadku Sprzedający oferuje Towar po określonej z góry cenie. Kupujący ma możliwość zakupu Towaru od razu, akceptując tę cenę. Oferta może obejmować jedną lub wiele sztuk Towaru.

b) Tryb „licytacja”: W ramach tego trybu, Sprzedający wystawia Towar i zaprasza licytantów do składania ofert w celu zawarcia umowy. Licytacja może dotyczyć tylko jednej sztuki Towaru. Sprzedający musi określić cenę startową, która jest najniższą ceną, za którą jest skłonny sprzedać Towar. Cena startowa nie może być niższa niż 2 złote.

§ 15
Negocjacje cenowe

Kupujący i Sprzedający mogą negocjować cenę lub warunki Transakcji za pomocą opcji „negocjuj cenę”, jeśli Sprzedający wybrał taką opcję podczas wystawiania Oferty. Kupujący mają możliwość zaproponowania sprzedającemu swoją cenę i ilość maksymalnie 3 razy. W przypadku zaakceptowania ceny przez Sprzedającego, cena za Towar będzie obniżona automatycznie a dalsze negocjacje nie będą możliwe. Kupujący ma informację ile propozycji mu pozostało.

§ 16

Czynniki wpływające na sortowanie Ofert

1. Spółka nie stosuje domyślnego sortowania Ofert poza ofertami promowanymi.

§ 17
Sortowanie Ofert

1. Rodzaje sortowania Ofert w ramach Platformy pozwalają Użytkownikom dostosować sposób, w jaki Oferty są wyświetlane na stronie. Oto opis dostępnych rodzajów sortowania:

a) Ilość rosnąco – uwzględnia parametr ilości sztuk Towaru wskazanego w Ofercie rosnąco od najniższej, przy czym w pierwszej kolejności prezentowane są Oferty promowane, w kolejności: Pakiet wyróżnień a następnie Wyróżnienie

b) Ilość malejąco – uwzględnia parametr ilości sztuk Towaru wskazanego w Ofercie malejąco od najwyższej, przy czym w pierwszej kolejności prezentowane są Oferty promowane, w kolejności: Pakiet wyróżnień a następnie Wyróżnienie

c) Cena rosnąco – uwzględnia parametr ceny Towaru (bez kosztów dostawy) wskazanego w Ofercie rosnąco od najniższej, przy czym w pierwszej kolejności prezentowane są Oferty promowane, w kolejności: Pakiet wyróżnień a następnie Wyróżnienie

d) Cena malejąco – uwzględnia parametr ceny Towaru (bez kosztów dostawy) wskazanego w ofercie malejąco od najdroższego, przy czym w pierwszej kolejności prezentowane są Oferty promowane, w kolejności: Pakiet wyróżnień a następnie Wyróżnienie

e) Sprzedaż rosnąco – uwzględnia kryterium ilości sprzedanych sztuk danego Towaru w okresie od dnia wystawienia Oferty do dnia zastosowania sortowania, rosnąco od najniższej, przy czym w pierwszej kolejności prezentowane są Oferty promowane, w kolejności: Pakiet wyróżnień a następnie Wyróżnienie

f) Sprzedaż malejąco – uwzględnia kryterium ilości sprzedanych sztuk danego Towaru w okresie 7 dni, przy czym w pierwszej kolejności prezentowane są Oferty promowane, w kolejności: Pakiet wyróżnień a następnie Wyróżnienie

g) Obserwacje rosnąco – uwzględnia kryterium ilości zaobserwowań danego Towaru w okresie od dnia wystawienia Oferty do dnia zastosowania sortowania w kolejności nieobserwowane a następnie obserwowane, przy czym w pierwszej kolejności prezentowane są Oferty promowane, w kolejności: Pakiet wyróżnień a następnie Wyróżnienie

h) Obserwacje malejąco – uwzględnia kryterium ilości zaobserwowań danego Towaru w okresie od dnia wystawienia Oferty do dnia zastosowania sortowania w kolejności obserwowane a następnie nieobserwowane, przy czym w pierwszej kolejności prezentowane są Oferty promowane, w kolejności: Pakiet wyróżnień a następnie Wyróżnienie

i) Czas do końca rosnąco – Oferty są sortowane według czasu pozostałego do zakończenia, przy czym Oferty, które kończą się najwcześniej, są wyświetlane jako pierwsze. Kryteria uwzględniane w kolejności to: Pakiet wyróżnień a następnie Wyróżnienie

j) Średnia ocena – najwyższa ocena sprzedawcy od najwyższej do najniższej, przy czym w pierwszej kolejności prezentowane są Oferty promowane, w kolejności: Pakiet wyróżnień a następnie Wyróżnienie

§ 18

Oferty łączone z odpowiednią kategorią

W określonych przez Spółkę kategoriach Użytkownicy nie mogą tworzyć Ofert, które nie są połączone z Produktem. Oferty w tych kategoriach, które nie są połączone z Produktem, nie są widoczne na Platformie i nie mają żadnego wpływu, dopóki nie zostaną usunięte lub połączone z odpowiednim Produktem. Sprzedający, którzy utworzyli takie Oferty, muszą podjąć odpowiednie kroki w celu ich usunięcia lub połączenia z Produktem.

§ 19
Propozycja Produktu

1. W przypadku, gdy nie ma jeszcze odpowiedniego Produktu w Katalogu Produktów dostępnym w zakładce „Kategorie”, Sprzedający może zgłosić do Spółki dodać propozycję tego Produktu za pomocą funkcjonalności Platformy zgodnie z poniższymi zasadami.

2. Propozycję dodania Produktu do kategorii należy zgłosić przez formularz dostępny pod przyciskiem „Zaproponuj dodanie kategorii” dostępnym w sekcji Kategoria podczas dodawania nowej Oferty.

3. Aby móc skorzystać z możliwości dodawania Produktów Użytkownik musi dokonać rejestracji Konta Sprzedawcy.

4. Spółka ma prawo zakończyć Ofertę, odłączyć Ofertę od Produktu lub połączyć Ofertę z innym, właściwym Produktem, jeżeli połączenie jest niezgodne z rzeczywistością lub narusza Regulamin.

§ 20
Czas wysyłki

1. Sprzedający zobowiązani są deklarować czas wysyłki Towaru, który nie może być dłuższy niż 60 dni roboczych. Jeśli w ramach danej Oferty Towary będą wysyłane przez Sprzedającego na podstawie umowy własnej z Dostawcą (przewoźnikiem), przewidywany czas dostawy Towaru nie może być dłuższy niż 60 dni kalendarzowych.

2. Powyższe ograniczenia nie obowiązują w przypadku Ofert dotyczących Towarów wykonywanych na indywidualne zamówienie. Dla tych kategorii lub rodzajów Ofert mogą obowiązywać inne terminy dostawy, które nie podlegają ograniczeniom czasowym określonym dla standardowych Ofert.

§ 21
Towary zakazane

1. Zabronione jest wystawianie przez Sprzedających Towarów, które naruszają obowiązujące przepisy prawa (w tym przepisy obcego prawa, jeśli mają zastosowanie), uprawnienia osób trzecich (takie jak prawa autorskie i inne prawa własności intelektualnej) lub które mogą być uznane za naruszające dobre obyczaje.

2. Zabronione jest publikowanie i prezentowanie treści, które naruszają normy etyczne, moralne lub obyczajowe, w tym treści nawołujące do nienawiści, przemocy lub jakiejkolwiek formy dyskryminacji ze względu na narodowość, kolor skóry, przekonania, religię, światopogląd, a także treści pochwalające lub popierające systemy autorytarne i totalitarne, naruszające dobra osobiste osób trzecich oraz inne treści niezgodne z przyjętymi normami społecznymi.

3. Naruszenie zasad wskazanych w ust. 1 i 2 może prowadzić do działań podejmowanych przez platformę, włącznie z usunięciem Ofert lub zawieszeniem Konta Sprzedającego.

4. Niektóre kategorie przedmiotów lub konkretne Towary mogą być objęte szczególnymi wymaganiami lub ograniczeniami, które Sprzedający muszą spełnić, aby móc wystawiać je na Platformie.

5. Zabronione jest oferowanie następujących przedmiotów:

a) substancje narkotyczne i psychotropowe: Zakaz sprzedaży narkotyków, substancji psychotropowych, odurzających i związanych z nimi akcesoriów, składników do uprawy jak np. nasion konopi indyjskich.

b) produkty tytoniowe i pokrewne: Zakazane są wyroby tytoniowe, papierosy elektroniczne oraz związane z nimi produkty.

c) oprogramowanie i multimedia naruszające prawa autorskie: Zakaz sprzedaży nielegalnego oprogramowania, muzyki, filmów, i innych mediów oraz oprogramowania przystosowanego do prowadzenia działań naruszających przepisy prawa lub dobre obyczaje.

d) broń i amunicja: zakaz sprzedaży broni i amunicji w rozumieniu ustawy o broni i amunicji. Zakazane są również realistyczne repliki broni palnej, takie jak airsoft czy wiatrówki.

e) materiały wybuchowe i niebezpieczne substancje: zakazane są materiały wybuchowe oraz niebezpieczne substancje chemiczne.

f) waluty wirtualne: zakaz sprzedaży kryptowalut i pokrewnych produktów.

g) leki na receptę – zakazane.

h) produkty lecznicze i leki: zakazane.

i) napoje alkoholowe: Zakaz sprzedaży alkoholu.

j) symbole totalitarne i propagandowe: zakazane są produkty z symboliką faszystowską, totalitarną lub nawołujące do nienawiści jak np. mundury i akcesoria z wyłączeniem towarów o wartości artystycznej, edukacyjnej, kolekcjonerskiej lub naukowej.

k) treści pornograficzne: zakaz sprzedaży materiałów pornograficznych oraz dostępów do stron erotycznych/pornograficznych i wirtualnych walut obowiązujących w takich serwisach.

l) fałszywe znaki pieniężne będące w obiegu: zakazane są falsyfikaty pieniędzy oraz przedmioty związane z ich kopiowaniem.

m) dowody rejestracyjne i karty pojazdów: zakazane bez pojazdów, do których zostały wydane.

n) karty przedpłacone i telefoniczne: zakazane karty płatnicze prepaid i telefoniczne, zarejestrowane karty prepaid

o) informacje i instrukcje oszukańcze: zakaz publikacji poradników omijających prawo lub regulaminy, korzystania z internetowych systemów oferujących profity finansowe oraz nie mających charakteru usługowego.

p) prace naukowe i pisemne: zakaz sprzedaży prac naukowych i usług pisania prac.

q) dostępy do serwisów torrentowych: zakazane są dostępy do stron torrentowych i powiązanych usług.

r) złoto w postaci sztabek i ich kopii i imitacji, monet wybitych po roku 1800 oraz srebro w postaci sztabek i ich kopii i imitacji: Zakazane sztabki i monety złota i srebra, z wyjątkami wskazanymi w dalszej części Regulaminu.

s) adresy stron Internetowych i serwerów FTP: zakazane, z wyjątkiem domen internetowych.

t) instrumenty finansowe: Zakaz sprzedaży udziałów w spółkach, akcji, obligacji i innych z wyjątkiem papierów wartościowych w formie materialnej o wartości wyłącznie kolekcjonerskiej.

u) produkty nieoryginalne i podróbki: zakazane są podróbki, przedmioty nieautentyczne, i produkty naruszające prawa własności przemysłowej, prawa własności intelektualnej, w tym części zamienne, materiały oraz akcesoria wykorzystywane do naprawy lub modyfikacji oryginalnych produktów.

v) zakazane narzędzia rybackie: zakaz sprzedaży nielegalnych narzędzi i urządzeń połowowych.

w) tkanki ludzkie i zwierzęce: zakaz sprzedaży ludzkich i zwierzęcych tkanek, w tym organów i płynów ustrojowych.

x) bazy danych: zakaz sprzedaży baz danych, w tym danych osobowych.

y) katalogi wysyłkowe: zakazane, z wyjątkiem nieaktualnych kolekcjonerskich.

z) karty i urządzenia będące własnością operatorów telekomunikacyjnych oraz operatorów platform telewizji cyfrowej: zakazane, z wyjątkiem dekoderów dystrybuowanych przez operatorów telewizji cyfrowej. Przy sprzedaży dekoderów dostarczanych przez operatorów telewizji cyfrowej obowiązkowe jest zamieszczenie w opisie numeru seryjnego dekodera.

aa) zwierzęta chronione prawem: zakaz sprzedaży żywych lub martwych okazów zwierząt chronionych należące do gatunków umieszczonych w aktualnie obowiązujących aneksach A – D do rozporządzenia Rady (WE) nr 338/97 z dnia 9 grudnia 1996 r. w sprawie ochrony gatunkowej dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi. Zakaz dotyczy również sprzedaży części tych zwierząt lub produktów pochodnych.

bb) towary używane, które nie powinny być powtórnie wykorzystywane ze względu na ochronę zdrowia lub ze względów higienicznych.

cc) zakazane są petardy hukowe oraz materiały pirotechniczne klasy P2, F4, T2. Inne materiały pirotechniczne dozwolone są pod pewnymi warunkami wskazanymi w dalszej części Regulaminu.

dd) kody dostępu do treści multimedialnych związanych z dostępem do usług pozwalających na oglądanie lub słuchanie na życzenie treści multimedialnych za pośrednictwem Internetu: zakazane, z wyjątkiem kodów oferowanych przez autoryzowane podmioty, działające w ramach indywidualnych umów zawartych ze Spółką.

ee) vouchery kinowe: zakazane, z wyjątkiem vouchery oferowane przez autoryzowane podmioty działające w ramach indywidualnych umów zawartych ze Spółką.

ff) rośliny inwazyjne: zakazane są okazy roślin uznanych za zagrożenie dla UE określone w wykazie inwazyjnych gatunków obcych, ustanowionym na mocy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1143/2014 z dnia 22 października 2014 r. w sprawie działań zapobiegawczych i zaradczych w odniesieniu do wprowadzania i rozprzestrzeniania inwazyjnych gatunków obcych

gg) konta i zasoby do gier: zakazane są formy dostępu do kont w serwisach i aplikacjach związanymi z grami, z wyjątkiem kont do gier nieodpłatnych.

hh) usługi związane z kontami do gier: zakazane są wszelkie usługi oferowane lub realizowane za pośrednictwem kont do gier.

ii) wyroby medyczne: zakazane są wyroby medyczne, systemy oraz zestawy zabiegowe w rozumieniu ustawy z dnia 7 kwietnia 2022 r. o wyrobach medycznych, naruszające zakazy określone w art. 16 tej ustawy,

jj) automaty do gier w rozumieniu przepisów ustawy o grach hazardowych.

kk) używane oprogramowanie ESD (przesyłane drogą elektroniczną).

ll) oprogramowanie na licencji OEM.

mm) towary używane niebezpieczne: Zakazane są używane towary niebezpieczne, zwłaszcza w kategorii Motoryzacja > Chemia (z wyłączeniem podkategorii Motoryzacja > Chemia > Mycie i pielęgnacja > Przybory i akcesoria).

nn) treści terrorystyczne.

oo) vouchery medyczne w formie stacjonarnej.

pp) kody GTIN (EAN)

qq) oficjalne mundury wojskowe, policyjne oraz innych służb, jak również odznaki, akcesoria i wszelkie inne powiązane z nimi przedmioty. Dotyczy to także emblematów i nazw międzynarodowych organizacji humanitarnych (np. na odznakach lub naszywkach) zarówno na odzieży, jak i jako osobne elementy.

rr) konta i usługi związane z programami partnerskimi i lojalnościowymi

ss) systemy inwestycyjne na giełdzie oraz systemy do gier liczbowych i zakładów bukmacherskich, a także usługi związane z doradztwem w zakresie uczestnictwa w tych grach i zakładach.

tt) pojazdy bez dokumentów.

uu) tablice rejestracyjne, za wyjątkiem tablic rejestracyjnych kolekcjonerskich.

vv) kupony zniżkowe lub rabatowe, które dają prawo do uzyskania zniżki lub innej korzyści przy przyszłym zakupie Towarów poza Platformą.

ww) substancje lub preparaty, które nie spełniają wymagań określonych m.in. w przepisach dotyczących żywności, farmaceutyków lub zawierają niedozwolone substancje mogące stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia i życia.

xx) próbki, testery oraz inne przedmioty nieprzeznaczone do sprzedaży.

yy) dowolna waluta.

zz) sprzedaż żywych i martwych zwierząt.

aaa) produkty inwestycyjne.

bbb) bilety na imprezy artystyczne, rozrywkowe lub sportowe.

ccc) paliwa

Wszystkie ww. przedmioty nie mogą być oferowane wraz z Towarami jako bezpłatny dodatek (gratis).

6. Wystawienie w ramach Oferty następujących rodzajów Towarów jest dozwolone, o ile wskazany Towar spełnia określone poniżej warunki a zamieszczony w ramach Oferty opis Towaru zawiera wskazane treści:

a) rośliny przeznaczone do sadzenia oraz nasiona, o których mowa w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2031 z dnia 26 października 2016 r. w sprawie środków ochronnych przeciwko agrofagom roślin: dozwolone pod warunkiem dołączenia paszportu uprawniającego do ich przemieszczania, zgodnie z Rozporządzeniem UE 2016/2031. Opis musi zawierać oświadczenie o treści: “Oświadczam, że zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2031 z dnia 26 października 2016 r. w sprawie środków ochronnych przeciwko agrofagom roślin, do jednostki handlowej roślin lub nasion dołączony jest paszport”;

b) kursy i szkolenia online: dozwolone pod warunkiem, że są oferowane wyłącznie przez podmioty prowadzące działalność m.in. w zakresie edukacji oraz współpracujące ze Spółką na podstawie odrębnie zawartych umów;

c) prekursory materiałów wybuchowych w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1148 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie wprowadzania do obrotu i stosowania prekursorów materiałów wybuchowych, zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 1907/2006 i uchylające rozporządzenie (UE) nr 98/2013 – podlegające ograniczeniom na podstawie ww. Rozporządzenia – dozwolone tylko dla użytkowników posiadających zarejestrowane Konto Sprzedającego związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Wymagane jest, aby w opisie oferty
były wyraźnie wymienione wszystkie prekursory zawarte w oferowanym towarze, a także podane konkretne stężenia każdego z tych prekursorów.

– podlegające regulacji na podstawie ww. Rozporządzenia – dozwolone tylko w przypadku, gdy użytkownik poda w opisie oferty dokładne informacje o wszystkich prekursorach zawartych w sprzedawanym towarze oraz określi ich stężenia.

– Sprzedający mają obowiązek weryfikacji tożsamości i uprawnień Kupujących tych substancji, a także obowiązki informacyjne względem nabywców tych prekursorów. Sprzedający są również zobowiązani do zgłaszania podejrzanych Transakcji, jak określono w ww. rozporządzeniu. Legalna sprzedaż prekursorów na Platformie wymaga spełnienia tych warunków zgodnie z obowiązującym prawem i Regulaminem.

d) dekodery telewizji naziemnej DVB-T2: dozwolone pod warunkiem, że spełniają one wymagania techniczne i eksploatacyjne określone w rozporządzeniu Ministra Cyfryzacji z 7 października 2019 r. w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych (Dz.U. z 2021 r. poz. 515). Istotnym elementem opisu oferty musi być informacja o zgodności dekodera z następującymi standardami: wideo H.265/HEVC, audio MPEG-2 Audio Warstwa 2 i Dolby E-AC-3/Dolby Digital Plus. Dodatkowo, w przypadku odbiorników z możliwością połączenia internetowego, powinna być podana informacja o wsparciu dla telewizji hybrydowej HbbTV w wersji co najmniej 2.0.1.

e) dekodery dystrybuowane przez operatorów telewizji cyfrowej: dozwolone pod warunkiem, że obowiązkowym elementem opisu oferty jest podanie numeru seryjnego tego dekodera.

f) broń rozdzielnego ładowania przed 1885 lub repliki: dozwolona jest broń rozdzielnego ładowania (nie na amunicję scaloną) wytworzona przed rokiem 1885 lub jej repliki. W opisie oferty należy zawrzeć oświadczenie potwierdzające, że broń lub jej istotne części zostały wytworzone przed rokiem 1885 lub są jej replikami.

g) wiatrówki: dozwolone są wiatrówki, pod warunkiem, że energia pocisku nie przekracza 17J. W opisie oferty należy zawrzeć oświadczenie, że energia pocisku nie przekracza tej wartości.

h) amunicja pozbawiona cech bojowych: dozwolona jest amunicja (na przykład pociski, miny, granaty) lub jej istotne części, pod warunkiem, że są one pozbawione cech bojowych. W opisie oferty należy zawrzeć oświadczenie, że amunicja jest pozbawiona cech bojowych.

i) publikacje w formie elektronicznej jak książki, wiersze, poradniki, czy e-booki: dozwolona, ale wyłącznie w specjalnie wydzielonej kategorii „Ebooki” wraz z podaniem ISBN..

j) petardy hukowe i materiały pirotechniczne inne niż Klasy P2, F4, T2: dozwolone pod warunkiem, że są one oferowane tylko przez Sprzedających posiadajacych Konto Sprzedającego związane z prowadzoną działalnością gospodarczą w kategorii „Fajerwerki”. Sprzedawcy muszą posiadać odpowiednią licencję lub certyfikat. Materiały pirotechniczne muszą być dostarczane przez podmioty uprawnione do transportu takich Towarów. Produkty muszą posiadać certyfikat CE i mogą być sprzedawane wyłącznie osobom pełnoletnim po odpowiedniej weryfikacji tożsamości. W opisie oferty należy podać nazwę producenta lub importera oraz klasę produktu pirotechnicznego.

k) wyroby medyczne: dozwolona dla wyrobów medycznych, takich jak pulsoksymetry i termometry, oraz systemów i zestawów zabiegowych zgodnie z ustawą z 7 kwietnia 2022 r. o wyrobach medycznych, pod warunkiem, że produkty muszą spełniać następujące kryteria:
– towar musi być oznakowany znakiem CE wraz z czterocyfrowym numerem jednostki notyfikowanej.
– produkt powinien mieć etykietę, instrukcję obsługi i interfejs użytkownika w języku polskim.
– należy dołączyć deklarację zgodności UE, chyba że obowiązują wyjątki z art. 12 ustawy.
– dla produktów do samokontroli, opakowanie (etykieta) oraz instrukcja powinny zawierać informację o przeznaczeniu do samokontroli, zgodnie z art. 2 pkt 5 rozporządzenia 2017/746.
– w opisie oferty należy podać informacje o oznakowaniu CE i numerze jednostki notyfikowanej, oznakowaniu w języku polskim, instrukcji obsługi i interfejsie użytkownika, a także o deklaracji zgodności UE. Dla wyrobów do samokontroli należy również zawrzeć informację o przeznaczeniu do samokontroli.

– Sprzedający ma obowiązek dokonać odpowiedniej klasyfikacji towaru jako wyrobu medycznego zgodnie z przepisami prawa. Zobowiązany jest również przestrzegać przepisów dotyczących oferowania i reklamowania tych towarów, jak również ponosi odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z nieprawidłowego oferowania lub reklamowania tych produktów.

l) nowe oprogramowanie, które jest przesyłane drogą elektroniczną (ESD): dozwolone pod warunkiem, że oferują je wyłącznie podmioty, które mają formalną współpracę ze Spółką na podstawie indywidualnie zawartych umów.

m) voucherów wymienialnych na usługi medyczne: dozwolona pod warunkiem, że vouchery mogą być wymieniane na usługi medyczne świadczone zdalnie, za pomocą czatu lub telekonsultacji. Muszą być one oferowane wyłącznie w specjalnie wydzielonej kategorii „Telemedycyna” i tylko przez podmioty, które współpracują ze Spółką na podstawie indywidualnie zawartych umów.

n) gazy pieprzowe: dozwolona pod warunkiem, że będą oferowane wyłącznie w kategorii „Gazy pieprzowe”, Sprzedający muszą posiadać koncesję na sprzedaż wyrobów o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym, w opisie oferty należy podać nazwę gazu, jego stężenie oraz skład.

o) paralizatory: dozwolona pod warunkiem, że będą oferowane tylko w specjalnie wydzielonej kategorii „Paralizatory”, Sprzedający muszą posiadać koncesję na sprzedaż wyrobów o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym, nie mogą przekraczać średniej wartości prądu w obwodzie 10 mA oraz energii 300 mJ, w opisie oferty należy podać nazwę produktu, natężenie prądu oraz informacje o producencie, należy również zawrzeć oświadczenie potwierdzające, że średnia wartość prądu w obwodzie nie przekracza 10 mA, a energia nie przekracza 300 mJ.

p) kotły (piece) na paliwa stałe: dozwolona pod warunkiem, że muszą posiadać ważny Certyfikat, który jest świadectwem badania kotłów na paliwa stałe. Taki certyfikat powinien potwierdzać zgodność produktu z normą europejską EN 303-5:2012, co umożliwia wprowadzenie kotła do obrotu na rynku, w opisie oferty należy dołączyć plik w formie elektronicznej zawierający certyfikat lub jego wyraźne zdjęcie.

q) towary w ramach kategorii „Akcesoria GSM” – „Anteny i wzmacniacze”: dozwolone pod warunkiem umieszczenia w Ofercie informacji, że: „Samodzielny montaż oraz używanie wzmacniaczy GSM/UMTS/LTE zwanych również repeaterami przez osoby nieuprawnione jest prawnie zabronione. Prawo do instalacji tego typu urządzeń posiadają wyłącznie operatorzy sieci komórkowych. Niezastosowanie się do powyższego może zostać uznane jako czyn podlegający grzywnie, a w przypadku działania w sposób uporczywy, karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do lat 2″.

r) grzyby: dozwolona pod warunkiem, że sprzedaż grzybów musi być prowadzona zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w opisie oferty należy dołączyć plik elektroniczny zawierający odpowiednie atesty lub certyfikaty potwierdzające zgodność grzybów z przepisami prawa. Alternatywnie, można dołączyć wyraźne zdjęcie etykiety produktu, na której zawarte są wszystkie informacje wymagane przez prawo.

s) Substancje lub mieszaniny zaklasyfikowane jako stwarzające zagrożenie: dozwolone, o ile oferta zawiera wszystkie informacje wymagane na podstawie art. 25 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1272/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin.

t) napoje zawierające kofeinę w stężeniu przekraczającym 150 mg/l lub taurynę, z wyłączeniem naturalnych źródeł tych substancji: dozwolone, pod warunkiem, że są dostępne jedynie w kategorii „Napoje energetyczne” i mogą być sprzedawane tylko osobom powyżej 18. roku życia.

§ 22
Treść Oferty

1. Sprzedający, niezależnie od wybranego sposobu sporządzania Oferty, określa ogół warunków Transakcji w treści Oferty m. in. wypełniając formularz Oferty. Wymagania dotyczące treści Oferty:

a) Informacje zawarte w treści Oferty dotyczą wyłącznie jej przedmiotu.

b) Spółka ma uprawnienie do korzystania z tych informacji w dowolny sposób i w każdym czasie według własnego uznania. Może także przetłumaczyć Ofertę na inne języki i wyświetlać ją w różnych domenach zarządzanych przez Spółkę.

c) Sprzedający musi być uprawniony do wprowadzania informacji do Oferty i zobowiązuje się, że wykorzystanie tych informacji przez Spółkę zgodnie z Regulaminem nie narusza praw osób trzecich.

d) Sprzedający ponosi odpowiedzialność za prawdziwość zawartych w Ofercie informacji oraz za zgodność z prawem i obowiązującymi przepisami.

e) Jeśli Sprzedający dostarczy fałszywe informacje lub nie spełni zobowiązań związanych z treścią Oferty, będzie ponosić odpowiedzialność i zwolni Spółkę z wszelkiej odpowiedzialności wynikającej z takiego działania.

2. Treść Oferty powinna być rzetelna, kompletna i nie może wprowadzać w błąd innych Użytkowników. Bez uszczerbku dla wymogów dotyczących treści Oferty wskazanych w dalszej części Regulaminu wymagania te obejmują również:

a) prawdziwe informacje o właściwościach Towaru, takie jak stan, parametry, jakość, pochodzenie, marka i producent, powinny być dokładne i zgodne rzeczywistością.

b) treść Oferty powinna być zgodna z obowiązującymi przepisami prawa, w szczególności dotyczącymi ochrony praw konsumentów.

c) Oferta nie może sugerować lub promować wykorzystania Towaru w sposób naruszający obowiązujące przepisy prawa.

d) opis Oferty nie może zawierać jakichkolwiek treści, które są niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa, narusza prawa osób trzecich lub Spółki, nie odnoszą się do Towaru będącego przedmiotem Oferty,

e) informacje wskazane w treści Oferty nie zostaną zmienione wobec Użytkowników, którzy złożyli ofertę zakupu Towaru przed wprowadzeniem danej zmiany. Powyższe wymogi są aktualne również w przypadku udzielania przez Sprzedającego informacji w związku z dostawą Towarów lub w ramach komunikacji z Użytkownikami.

3. Użytkownik jest odpowiedzialny za treść umieszczoną w Ofercie i ponosi pełną odpowiedzialność za wszelkie błędy lub nieścisłości w treści Oferty.

4. Sprzedający oświadcza, że jest uprawniony oraz posiada możliwość zawarcia i wykonania umowy z Kupującym.

5. Sprzedający poprzez podanie informacji dotyczących Oferty zleca Spółce publikację Oferty we wskazanej przez niego dacie. W przypadku braku określonej daty, Oferta zostanie opublikowana niezwłocznie po jej złożeniu. Bez zgody Spółki liczba jednocześnie opublikowanych Ofert przez danego Sprzedającego nie może przekroczyć 200.000.

6. W jednej podkategorii, liczba Ofert Sprzedającego dotyczących tego samego Towaru nie może przekroczyć 2, z wyjątkiem Towarów oznaczonych parametrem innym niż „Nowy,” na które to ograniczenie nie ma zastosowania.

§ 23
Związanie Ofertą

1. Z momentem opublikowania Oferty, Sprzedający jest związany jej treścią.

2. Sprzedający ma możliwość dokonania zmian w treści Oferty do czasu złożenia pierwszej oferty przez licytanta w przypadku Ofert w formie licytacji. W przypadku Oferty z opcją Kup teraz Sprzedający nie może dokonać skutecznej zmiany jej treści wobec Kupujących, z którymi zawarł już umowę sprzedaży w ramach danej Oferty. Oznacza to, że po zawarciu umowy sprzedaży, treść Oferty nie może być zmieniana w sposób wpływający na warunki umowy z Kupującym.

3. Zakazane jest dokonywanie zmian przez Sprzedającego treści Oferty, które stanowią zmianę oferowanego Towaru lub jego właściwości. Zakazana jest zmiana treści Oferty w sposób wprowadzający w błąd potencjalnych Kupujących odnośnie do cech, jakości lub innych istotnych parametrów Towaru.

§ 24

Licencja

1. Sprzedający w trybie „licytacja” ma możliwość ustalenia ceny startowej, czyli najniższej akceptowanej przez niego ceny za Towar. Ta cena startowa jest dostępna publicznie dla Użytkowników. Jeśli cena zaoferowana przez licytanta nie osiągnie ceny startowej lub nie przekroczy aktualnej ceny, nie może dojść do zawarcia umowy sprzedaży.

2. Jeśli Użytkownik umieszcza w Ofercie treści chronione prawem autorskim tj. znaki, logotypy, wizerunek, opisy i zdjęcia, zezwala Spółce na nieodpłatne, niewyłączne, nieograniczone czasowo i terytorialnie korzystanie z tych Treści w następującym zakresie:

a) utrwalania i zwielokrotniania wszelkimi technikami w tym kopiowania treści z Ofert Sprzedających za pomocą różnych technik i na różnych nośnikach, takich jak papier, nośniki elektroniczne, magnetyczne lub optyczne;

b) rozpowszechniania za pośrednictwem sieci telekomunikacyjnych: Spółka ma prawo rozpowszechniać treści Ofert w dowolny sposób, korzystając z sieci telekomunikacyjnych, takich jak Internet i sieci GSM. Może to obejmować rozpowszechnianie treści w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i czasie według własnego wyboru a także publiczne wyświetlenie oraz odtworzenie, w tym również poprzez mechanizmy automatycznego odtwarzania Treści na stronach internetowych;

c) publicznego wykonania, wystawiania, wyświetlania, odtwarzania oraz nadawania i reemisji;

d) użyczania i wprowadzania do obrotu.

3. Użytkownik wyraża zgodę na to, że Spółka może tworzyć opracowania lub modyfikacje treści, które umieścił w swoich Ofertach. Spółka może korzystać z tych opracowań w zakresie, w którym ma prawo korzystać z pierwotnych treści, zgodnie ze zgodą Użytkownika i Regulaminem. Użytkownik zgadza się również na udzielanie przez Spółkę dalszych zgód na korzystanie z tych opracowań.

4. Użytkownik wyraża zgodę na to, że Spółka może wykonywać autorskie prawa osobiste do treści, które umieścił w Ofertach. Oznacza to, że Spółka może korzystać z tych treści w sposób zgodny z prawem autorskim, nie naruszając praw osobistych Użytkownika. Użytkownik zobowiązuje się nie wykonywać tych praw w stosunku do Spółki ani innych podmiotów, którym Spółka może udzielić zgody na korzystanie z tych treści.

5. Użytkownik gwarantuje, że jest uprawniony do udzielenia powyższych zgód i oświadczeń oraz do umieszczania treści w ofertach na Platformie. Użytkownik zapewnia, że treści i ich korzystanie przez Spółkę zgodnie z Regulaminem nie naruszają praw osób trzecich. Użytkownik zwalnia Spółkę oraz inne podmioty, które mogą otrzymać zgody na korzystanie z treści, z wszelkiej odpowiedzialności wynikającej z korzystania z tych treści zgodnie z Regulaminem.

§ 25

Wytyczne dotyczące sporządzania Ofert

1. Aby stworzyć opis Oferty Sprzedający powinien szczegółowo i dokładnie przygotować następujące elementy:

a) wyraźny i precyzyjny tytuł Oferty, który łatwo identyfikuje oferowany towar.

b) dokładny opis Towaru, zawierający wszystkie istotne informacje i cechy.

c) kategorię, która najlepiej odpowiada charakterystyce i funkcji oferowanego Towaru, zgodnie z kategoriami ustalonymi przez Platformę.

d) sposób sprzedaży – czy będzie to licytacja, czy Kup teraz, czas trwania Oferty

e) wskazanie ceny, określonej z góry, przy czym ceny Towarów muszą być cenami brutto podawanymi w walucie polskiej. W przypadku licytacji konieczne jest podanie ceny startowej.

f) informacje dotyczące sposobów płatności.

g) należy dołączyć co najmniej jedno zdjęcie prezentujące oferowany Towar, które wiernie oddaje jego stan i wygląd.

h) opcje dodatkowe oferowane przez Platformę takie jak specjalne sposoby prezentacji czy promocji Oferty.

i) kreślenie dostępnej ilość Towaru.

j) ustalenie warunków umowy sprzedaży Towaru, w tym m.in. warunków płatności, opcji i form dostawy wraz z kosztami oraz przewidywanym terminem doręczenia, informacji na temat prawa i sposobu odstąpienia od umowy procedury reklamacyjnej, warunków gwarancji.

2. Niedopuszczalne jest zawieranie w opisie Oferty treści, które są sprzeczne z przepisami prawa, naruszają Regulamin lub zawierają słowa, zwroty lub wyrażenia, które są nieodpowiednie zgodnie z przyjętymi standardami społecznymi a także treści drastycznych.

3. Oferta powinna być wprowadzana w formie tekstu w języku polskim. Użytkownik może umieszczać w Ofercie linki do treści, które są hostowane na zewnętrznych względem Spółki serwerach, jednakże te treści nie mogą stanowić istotnej części Oferty.

4. W polu „Opis” Oferty można umieszczać wyłącznie informacje związane z oferowanym Towarem. W polu „Opis” można dodatkowo podać informacje dotyczące producenta tego Towaru oraz innych Towarów dostępnych w ramach Oferty tego samego Sprzedającego. Te dodatkowe informacje mają charakter uzupełniający i nie mogą dominować w opisie Oferty. Pozostałe informacje, takie jak szczegóły dotyczące dostawy, warunki gwarancji, procedura reklamacyjna, informacje o odstąpieniu od umowy bez podawania przyczyny oraz dane dotyczące Sprzedającego, należy umieszczać w odpowiednich zakładkach lub sekcjach wyznaczonych na Platformie.

5. W przypadku, gdy Sprzedający dokona błędnego wyboru kategorii lub poda niejednoznaczne informacje Spółka może zmienić kategorię, w której wystawiona zostanie Oferta lub uzupełnić brakujące dane na podstawie jednoznacznych informacji zawartych w innych częściach Oferty. Spółka poinformuje Sprzedającego o dokonanej zmianie, umożliwiając mu jej cofnięcie poprzez edycję Oferty.

6. Należy zaznaczyć, że powyższe zasady nie obowiązują w przypadku Ofert, dla których odrębne umowy z podmiotami współpracującymi ze Spółką mogą określać inne warunki dotyczące ich opisu.

7. Podczas tworzenia Oferty Sprzedający musi dokładnie określić stan Towaru, zgodnie z poniższymi charakterystykami:

a) Po zwrocie – oznacza Towar, który może nie mieć oryginalnego opakowania lub opakowania ochronnego, lub może znajdować się w oryginalnym opakowaniu, które nie jest zapieczętowane, lub może posiadać opakowanie zastępcze. Może nosić jedynie niewielkie ślady wynikające z przepakowania lub krótkiego użytkowania. Jest dostarczany wraz z oryginalnymi lub nowymi akcesoriami.

b) Używany – Towar był wcześniej używany, może nosić ślady zużycia, ale jest w pełni sprawny i nadal działa zgodnie z przeznaczeniem. Warto zaznaczyć, że może brakować niektórych części lub akcesoriów.

c) Powystawowy – ta wartość określa produkt, który może nie mieć oryginalnego opakowania lub opakowania ochronnego. Może być w opakowaniu zastępczym lub opakowaniu oryginalnym, które nie jest zapieczętowane.

d) Uszkodzony – Towar lub jego elementy mogą być uszkodzone lub niepełne, co wpływa na jego funkcjonalność. Obejmuje to elementy wymagające serwisu lub naprawy, lub które nie mają niezbędnych części.

e) Nowy – Towar jest całkowicie nowy, nieużywany, nieotwarty, nieprzepakowywany, nieuszkodzony i nie nosi żadnych śladów użytkowania. Powinien znajdować się w oryginalnym opakowaniu, jeśli jest dostępne, z nieuszkodzonymi oznaczeniami producenta.

f) Odnowiony – Towar został przywrócony do stanu użytkowego przez Sprzedającego lub osobę trzecią. Jest również sprawdzony, wyczyszczony i naprawiony, aby zapewnić pełną sprawność. Towar może być dostarczany w oryginalnym opakowaniu lub zastępczym, wraz z oryginalnymi lub nowymi akcesoriami.

8. Załączniki do Oferty muszą dotyczyć oferowanego Towaru. Nie mogą powielać informacji umieszczonych w polu „Opis”. Treść załącznika musi być adekwatna do typu wybranego załącznika. Informacje zawarte w załącznikach nie mogą naruszać pozostałych postanowień Regulaminu.

9. Zdjęcie w tle służy do graficznego przedstawienia profilu działalności oraz rodzaju sprzedawanego asortymentu i nie może zawierać danych kontaktowych, treści promocyjnych i ogłoszeniowych dotyczących działalności prowadzonej poza Platformą. Dozwolone jest podanie nazwy Użytkownika oraz krótkiej informacji o profilu prowadzonej w ramach Platformy działalności. Informacja, o której mowa w zdaniu poprzednim ma charakter dodatkowy i nie może zajmować przeważającej części zdjęcia.

10. Oferta nie może zawierać reklam, treści promocyjnych i ogłoszeniowych (np. propozycji „kupię/zamienię”) oraz innych elementów ułatwiających zakup Towarów i usług poza Platformą.

11. Zdjęcia zamieszczone w Ofercie muszą dotyczyć wyłącznie oferowanego Towaru. Dozwolone jest przedstawienie Towaru w kontekście jego zastosowania lub aranżacji. Zdjęcia mogą prezentować certyfikaty, technologie, elementy graficzne (np. strzałki). Zabronione są napisy poza wyjątkami: logo marki/producenta, oznaczenia kolorów i wzorów oraz liczby i jednostki.

12. Nagłówki nie mogą zawierać danych kontaktowych. Zakazane są również treści promocyjne i ogłoszeniowe dotyczące działalności prowadzonej poza Portalem. Dozwolone jest logo marki/producenta oraz informacje wskazujące na oficjalny charakter prowadzonej na Koncie sprzedaży.

13. W Ofercie dopuszczalne jest umożliwienie wyboru rozmiaru pod warunkiem, że Sprzedający udostępnia w ramach Oferty tabelę rozmiarów.

14. Sprzedający zobowiązani są do zapewnienia, że wszystkie oferowane Towary są dostarczane do kupującego bez dodatkowych opłat celnych, podatku VAT, akcyzy lub innych dodatkowych opłat importowych. Cena, którą kupujący akceptuje podczas składania zamówienia na Platformie, musi obejmować wszystkie takie koszty. W przypadku sprowadzania towarów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Sprzedający jest zobowiązany do uregulowania wszelkich należności celnych, podatku VAT oraz innych opłat związanych z importem towaru na teren kraju dostawy przed jego przekazaniem Kupującemu. Niniejsze postanowienie nie wyklucza prowadzenia sprzedaży w modelu dropshipping pod warunkiem, że magazyny lub hurtownie znajdują się na terenie EOG, a Sprzedający zapewnia, że na Kupującego nie zostaną nałożone żadne dodatkowe opłaty związane z importem towarów.

15. W przypadku Ofert, których przedmiotem są:

a) wyroby w rozumieniu art. 1 ust. 2 pkt 1) ustawy z dnia 7 kwietnia 2022 r. o wyrobach medycznych (Dz.U.2022.974), tj. wyroby medyczne, wyposażenie wyrobów medycznych,

b) produkty wymienione w załączniku XVI do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2017/745 z dnia 5 kwietnia 2017 r. w sprawie wyrobów medycznych, zmiany dyrektywy 2001/83/WE, rozporządzenia (WE) nr 178/2002 i rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 oraz uchylenia dyrektyw Rady 90/385/EWG i 93/42/EWG,

c) wyroby medyczne do diagnostyki in vitro i wyposażenie wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro, o których mowa w rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2017/746 z dnia 5 kwietnia 2017 r. w sprawie wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro oraz uchylenia dyrektywy 98/79/WE i decyzji Komisji 2010/227/UE, jeżeli treść tych ofert zawiera elementy reklamowe lub opcje dodatkowe Sprzedający publikując takie oferty dokonuje zatwierdzenia ww. elementów reklamowych w rozumieniu art. 56 ust 2 ustawy z dnia 7 kwietnia 2022 r. o wyrobach medycznych (Dz.U.2022.974).

16. Cena Towaru określona w Ofercie przez Sprzedającego musi być wskazana w wysokości brutto w walucie polskiej.

17. W ramach Oferty Sprzedający może udzielić rabatu lub zaoferować bezpłatny dodatek do Towaru (gratis), pod warunkiem, że Kupujący otrzymujący rabat lub bezpłatny dodatek nie jest wyłaniany w drodze losowania. Zarówno rabat jak i gratis muszą być określone w sposób jednoznaczny.

18. W treści Oferty Sprzedający może zamieszczać adresy stron internetowych (w jakiejkolwiek formie np. odsyłaczy, linków) wyłącznie w przypadku, gdy:

a) za ich pośrednictwem nie jest prowadzona działalność handlowa, a treści, do których odsyłają, służą wyłącznie do poszerzenia informacji o Towarze;

b) jest to przedmiot Oferty, np. domena internetowa, usługa hostingowa, serwis internetowy.

19. Elementy HTML, JavaScript, Java lub innych języków programowania bądź jakiekolwiek inne technologie nie mogą być stosowane do jakichkolwiek działań negatywnie wpływających na funkcjonowanie Platformy lub wprowadzających innych Użytkowników w błąd.

20. Zabronione jest umieszczanie w treści Oferty informacji, które w jakikolwiek sposób różnicują sytuację Kupujących w zakresie korzystania z usługi płatniczej określonej w Regulaminie.

21. Zabronione jest umieszczanie w treści Oferty, w tym w jej tytule i parametrach, słów kluczowych w celu manipulowania wynikami wyszukiwania Ofert na Platformie.

22. Prezentacja Towaru na zdjęciu musi być klarowna i jednoznacznie przedstawiać faktyczny przedmiot sprzedaży w  ramach danej Oferty. Zdjęcie może przedstawiać Towar w kontekście jego zastosowania lub aranżacji.

23. Towar prezentowany na zdjęciu wyświetlanym na liście Ofert powinien być prezentowany na białym, jednolitym tle (RGB 255.255.255).

24. Miniaturki zdjęć nie mogą zawierać żadnych dodatkowych elementów, takich jak teksty, grafiki, ramki, logotypy, itp.

25. Wyjątkiem od wymogu białego tła jest uzyskanie przez Sprzedającego zgody Spółki.

26. Jeśli istnieją odrębne umowy z podmiotami współpracującymi ze Spółką, mogą one określać odmienny sposób prezentacji zdjęć Towarów np. mogą być zaprezentowane na zdjęciu (miniaturce) w formie rysunku technicznego dotyczącego oferowanego Towaru.

27. Prowadzenie sprzedaży przez apteki i punkty apteczne jest zabronione.

§ 26

Płatność „za pobraniem” lub w miejscu odbioru Towaru

1. Sprzedający na Platformie mają możliwość umożliwienia Kupującym dokonania płatności za Towar „za pobraniem” lub w miejscu odbioru Towaru.

2. Proces obsługi płatności za pobraniem odbywa się na zasadach przewidzianych w Regulaminach Dostawców usług dostawy za pobraniem. Kupujący, którzy wybierają tę formę płatności, aby dowiedzieć się więcej o warunkach i procedurach płatności za pobraniem oraz dostawy Towarów mogą zapoznać się z Regulaminami Dostawców usług dostawy za pobraniem.

3. Jeśli Kupujący wybierze formę dostawy z opcją zapłaty gotówką za pobraniem i naruszy zapisy regulaminowe wskazane w Załączniku nr 1 do Regulaminu (Opłaty i Prowizje) lub Regulaminach Dostawców, takie jak przekroczenie obowiązujących limitów płatności gotówkowej, Dostawca oferujący Usługę Dostawy za pobraniem może odmówić pobrania gotówki od Kupującego.

§ 27
Zwrot Towaru

1. Spółka udostępnia Kupującym możliwość zwrotu Towarów nabytych na Platformie poprzez odpowiedni formularz zwrotu na zasadach wskazanych w niniejszym paragrafie.

2. Prawo do zwrotu zakupionego produktu przysługuje w sytuacjach, gdy Użytkownik dokona zakupu jako konsument. Oznacza to, że jest osobą, która nie prowadzi działalności gospodarczej, a zakupiony towar jest przeznaczony na własny, prywatny użytek lub prowadzi działalność gospodarczą w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, zgodnie z art. 7aa. ustawy o prawach konsumenta w zw. z art. 385(5) kodeksu cywilnego, ale kupuje przedmiot jako osoba fizyczna na potrzeby swojej działalności, pod warunkiem, że ten zakup nie jest związany z jego główną działalnością zawodową.

3. Sprzedający ma prawo odmówić przyjęcia zwrotu zakupionego produktu w następujących sytuacjach:

a) kiedy Sprzedający nie jest przedsiębiorcą.

b) w przypadku, gdy Towar kupowany jest z wyraźnym zastrzeżeniem ograniczonego prawa do zwrotu. Takie ograniczenia są zgodne z Ustawą o prawach konsumenta, w szczególności art. 38 tej ustawy. Informacje dotyczące ograniczeń w prawie do zwrotu powinny być jasno wskazane w Ofercie Sprzedającego.

4. W przypadku ograniczeń w prawie do zwrotu Sprzedający powinien w Ofercie jasno wskazać: brak zwrotu lub zwrot ograniczony.

5. Braku możliwości zwrotu dotyczy:

a) Produkty szybko psujące się lub o krótkim terminie przydatności: Na przykład nabiał, świeże warzywa.
b) Prasa bez umowy o prenumeratę: Jeśli zamawiasz pojedynczy egzemplarz dziennika, periodyku czy czasopisma, bez umowy prenumeraty.

c) Produkty podlegające wahaniom na rynku finansowym: Na przykład sztabki złota, srebro czy platyna, gdzie zmiany cen mogą nastąpić przed upływem terminu na odstąpienie od umowy.

d) Produkty wykonane na zamówienie: Takie jak koszulka z indywidualnym nadrukiem, czy pióro z grawerem, wykonane zgodnie z Twoimi wytycznymi.

e) Produkty lecznicze i medyczne: Na przykład specjalne środki spożywcze z apteki (jak modyfikowane mleko dla niemowląt) czy wyroby medyczne (jak bandaże czy termometry).

6. Ograniczony zwrot dotyczy:

a) Produkty w zapieczętowanym opakowaniu: Jeśli otworzysz opakowanie z nagraniem dźwiękowym, wizualnym czy programem komputerowym, utracisz prawo do zwrotu.

b) Treść cyfrowa: Jeśli kupujesz treść cyfrową, która nie jest zapisana na nośniku materialnym, na przykład ebook czy kod do gry, i zgodzisz się na jej wykorzystanie.

c) Produkty zmieszane lub połączone w sposób nieodwracalny: Na przykład olej samochodowy wylany do pojazdu lub wymieszana dwuskładnikowa farba.

d) Produkty higieniczne w zapieczętowanym opakowaniu: Możesz je zwrócić tylko przed otwarciem, na przykład testy ciążowe, końcówki do szczoteczek, soczewki kontaktowe, maseczki.

7. W przypadku rezygnacji z dokonanego już zakupu Kupujący może:

a) anulować zakup poprzez szybką rezygnację z zamówienia, niezależnie od tego, czy zostało już opłacone, o ile Sprzedający nie zdążył wygenerować etykiety przesyłki. Opcja anulowania jest dostępna w szczegółach zakupu.

b) dokonać zwrotu Towaru w przypadku braku możliwości anulowania zamówienia, za pomocą opcji „zwróć zakup”, dostępnej w szczegółach zakupu. Opcja zwrotu jest widoczna, gdy:

a. zakup został opłacony z góry, wybrano płatność za pobraniem lub przy odbiorze osobistym.

b. Sprzedający dodał numer do śledzenia przesyłki.

8. Kupujący może skorzystać ze zwrotu Towaru zarówno przed, jak i po otrzymaniu zamówienia. W tym celu należy kliknąć „zwróć zakup” i wypełnić Formularz zwrotu Towaru, czyli oświadczenie o odstąpieniu od umowy.

9. Aby dokonać zwrotu Towaru, należy:

a) poinformować Sprzedającego o zwrocie:

a. termin na poinformowanie wynosi 14 dni od dnia następującego po otrzymaniu przesyłki, aby powiadomić Sprzedającego o swojej decyzji o zwrocie Towaru. Sprzedający może wydłużyć ten termin, a informacje na ten temat znajdziesz na stronie oferty w dziale „Warunki zwrotów”.

b. aby poinformować Sprzedającego o zwrocie należy wypełnić Formularz zwrotu towaru, który znajdziesz w opcjach przy wybranym zakupie w zakładce „Zamówienia”.

b) po wypełnieniu Formularza zwrotu Towaru należy w ciągu kolejnych 14 dni kalendarzowych wysłać Towar do Sprzedającego.

10. Dokonując zwrotu należy w Formularzu zwrotu Towaru wybrać sposób nadania przesyłki zwrotnej – może być to opcja darmowa lub płatna.

11. Po wybraniu sposobu nadania Kupującemu zostanie przesłana etykieta zwrotna lub kod zwrotu, które umożliwią dokonanie zwrotu.

12. Podczas dokonywania zwrotu zakupionego Towaru dostępne są następujące metody nadania przesyłki zwrotnej:

a) zwrot na koszt Kupującego: w takim przypadku etykietę lub kod do zwrotu Kupujący musi nabyć bezpośrednio od przewoźnika. W przypadku wyboru tej opcji Platforma nie będzie mogła informować Kupującego o statusie przesyłki zwrotnej ani zagwarantować zwrotu pieniędzy w standardowym terminie.

b) zwrot na koszt Sprzedającego: ta opcja jest dostępna jeśli Sprzedający oferuje zwrot na swój koszt. Informacje na temat dostępności takiej opcji znajdziesz na stronie oferty, w części „Warunki zwrotów”.

13. Nadawca przesyłki zwrotnej, ma obowiązek zadbać o jej właściwe zapakowanie, aby zapewnić, że przesyłka dotrze do Sprzedającego w stanie nienaruszonym. Zobowiązany jest on w szczególności:

a) bezpieczne zapakować Towar: użyte opakowanie musi być odpowiednie i pasować do charakteru Towaru. Może to być karton, foliopak, lub inne materiały wypełniające zapewniające ochronę przed uszkodzeniami.

b) usunąć starą etykietę: na opakowaniu zwrotnym nie mogą znajdować się żadne stare etykiety, które mogłyby wprowadzić w błąd w trakcie dostawy.

c) umieścić etykietę na odpowiednim opakowaniu: nie należy przyklejać etykiety zwrotnej bezpośrednio na oryginalnym opakowaniu Towaru. Zamiast tego należy umieść Towar w kartonie lub innym materiale pakunkowym, a na tym opakowaniu zewnętrznym umieść etykietę.

d) zwrócić towar dostarczony na palecie: jeśli zakupiony towar został dostarczony na palecie przesyłka zwrotna również musi być na palecie.

e) zwrócić gratisy dołączone do zakupu: jeśli do zakupionego Towaru Sprzedający dołączył jakiś gratis, również ten gratis powinien zostać zwrócony razem z głównym zamówieniem. Jest to ważne, aby zwrot był kompletny i zgodny z pierwotnym stanem zakupu.

14. Sprzedający ma prawo do pomniejszenia kwoty zwrotu wypłaty w przypadku, gdy zwrócony towar:

a) został uszkodzony przez Kupującego dokonującego zwrotu: jeśli towar, który podlega zwrotowi, został uszkodzony w czasie, gdy był w posiadaniu Kupującego Sprzedający może obniżyć wartość zwracanej kwoty.

b) wykazuje ślady użytkowania wykraczające poza zwykłe sprawdzenie właściwości: jeśli zwrócony Towar nosi ślady użytkowania sugerujące, że był używany w szerszym zakresie niż tylko do sprawdzenia jego właściwości, Sprzedający może pomniejszyć kwotę zwrotu.

15. W przypadku, gdy przesyłka została uszkodzona lub zaginęła w transporcie, Kupujący powinien:

a) jeśli wysyłka była na koszt własny Kupującego złożyć reklamację bezpośrednio do przewoźnika.

b) jeśli wysyłka była dokonana za pomocą metod oferowanych przez Platformę: Skontaktuj się z Platformą za pomocą formularza kontaktowego „Problem z przesyłką” w zakładce szczegóły zwrotu, szczególnie jeśli do wysyłki użyto etykiety lub kodu wygenerowanego przez Formularz zwrotu Towaru.

16. Termin, w którym Sprzedający jest zobowiązany zwrócić koszty zamówienia Kupującemu, zależy od rodzaju i powodu rezygnacji z zakupu. W przypadku:

a) anulowania zakupu: Sprzedający powinien zwrócić koszt zamówienia Kupującemu w ciągu 2 dni roboczych od dnia anulowania zakupu.

b) zwrotu z tytułu odstąpienia od umowy:

a. Sprzedający jest zobowiązany do zwrotu wpłaty niezwłocznie po otrzymaniu i sprawdzeniu Towaru, czyli w terminie do 7 dni kalendarzowych od momentu, gdy status przesyłki zwrotnej zmieni się na „Dostarczona”.

b. Jednakże, termin ten nie może przekroczyć 14 dni od chwili, gdy Sprzedający otrzyma wypełniony przez zwracającego formularz zwrotu Towaru.

c) zwrotu z powodu reklamacji (wada/niezgodność towaru z umową): w przypadku, gdy wniosek dotyczy zwrotu pieniędzy z powodu wady lub niezgodności towaru z umową i Sprzedający nie jest w stanie doprowadzić Towaru do zgodności z  umową, wniosek będzie rozpatrywany w trybie reklamacyjnym. Jeśli reklamacja zostanie uznana, zwrot pieniędzy nastąpi niezwłocznie, lecz nie później niż w terminie 14 dni kalendarzowych. W przypadku wyboru naprawy, wymiany Towaru, dosłania brakującego elementu lub usunięcia wady/niezgodności z Ofertą, Kupujący powinien zgłosić reklamację bezpośrednio do Sprzedającego. Szczegóły dotyczące procesu reklamacji znajdziesz w Ofercie Sprzedającego w sekcji „Warunki zwrotów”.

17. Po otrzymaniu produktu zwrotnego, Sprzedający weryfikuje stan Towaru i przetwarza zwrot środków na konto Kupującego. Po akceptacji zwrotu przez Sprzedającego Operator Usług Płatniczych dokonuje zwrotu środków na konto bankowe lub inne źródło płatności używane podczas zakupu przez Kupującego.

18. Kwota zwrotu zależy od powodu zwrotu:

a) zwrot z tytułu odstąpienia od zakupu: Sprzedający zwróci wartość Towaru oraz poniesiony koszt dostawy.

b) zwrot z powodu reklamacji: jeśli reklamacja zostanie pozytywnie rozpatrzona, Kupujący otrzyma zwrot wartości Towaru, poniesionych kosztów transportu, przesyłki zwrotnej i innych uzasadnionych wydatków. W przypadku negatywnej decyzji Sprzedającego, Kupujący otrzyma uzasadnienie wraz z możliwością odwołania się od tej decyzji poprzez przejście do Sporu.

19. Sprzedający, którzy posiadają Konto Sprzedającego związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, muszą wypełnić i przypisać do Oferty odpowiedni Szablon zwrotu w formie formularza warunków zwrotu Towarów.

20. Sprzedający, którzy posiadają Konto Sprzedającego związane z prowadzoną działalnością gospodarczą mają obowiązek:

a) Jeśli Kupujący odstępuje od umowy, a Towar nie został jeszcze wysłany przez Sprzedającego, to Sprzedający zobowiązany jest do dokonania zwrotu środków wpłaconych przez Kupującego za zakupiony Towar w ciągu 2 dni roboczych, licząc od dnia anulowania Transakcji przez Kupującego.

b) W sytuacji, gdy Kupujący odstępuje od umowy poza przypadkiem opisanym w punkcie a) powyżej, Sprzedający muszą dokonać zwrotu środków wpłaconych przez Kupującego za zakupiony Towar w ciągu 7 dni kalendarzowych od dnia otrzymania zwracanego Towaru przez Sprzedającego, jednak nie później niż w ciągu 14 dni od momentu otrzymania wypełnionego przez Kupującego Formularza zwrotu.

c) Jeśli Kupujący zwraca Towar z powodu reklamacji i wnosi wyłącznie o zwrot wpłaconych środków, Sprzedający zobowiązany jest do rozpatrzenia reklamacji w ciągu 14 dni kalendarzowych od momentu otrzymania wypełnionego przez Kupującego Formularza reklamacji. Jeśli reklamacja zostaje uznana, Sprzedający muszą dokonać niezwłocznego zwrotu środków wpłaconych przez Kupujących za zakupiony Towar.

d) Sprzedający muszą dostosować metodę dostawy zwracanego Towaru do jego właściwości i wielkości, aby umożliwić sprawną procedurę zwrotu.

21. Kwota zwrotu zostanie pomniejszona o wartość wszelkich ofert specjalnych, zniżek oraz voucherów, które zostały wykorzystane przy zakupie. Odjęta kwota będzie proporcjonalna do ceny Towarów, za które następuje zwrot środków.

§ 27

Zwrot środków Kupującemu

1. Jeśli Kupujący odstępuje od umowy, a Towar nie został jeszcze wysłany przez Sprzedającego, Sprzedający może zlecić Operatorowi Usług Płatniczych wypłatę środków zaewidencjonowanych w Subkoncie Rozliczeniowym prowadzonym dla Sprzedającego w celu dokonania zwrotu kwot wpłaconych przez Kupujących za zakupiony Towar.

2. W przypadku, gdy Kupujący odstępuje od umowy zgodnie z § 26 ust. 20 ppkt b lub c, Sprzedający może zlecić Operatorowi Usług Płatniczych wstrzymanie wypłaty środków zaewidencjonowanych na Subkoncie Rozliczeniowym prowadzonym dla Sprzedającego, aby dokonać zwrotu środków wpłaconych przez Kupujących za zakupiony Towar. Sprzedający może również składać dyspozycje dotyczące tych zwrotów.

§ 28
Przebieg Transakcji

1. Aby dokonać zakupu Towaru, Użytkownik musi przystąpić do licytacji albo skorzystać z opcji Kup teraz. Wybierając jedną z tych opcji, Użytkownik wypełnia wymagany formularz na stronie z Ofertą i potwierdza swoją decyzję, uprzednio akceptując warunki określone przez Sprzedającego.

2. Aby zakupić Towar Użytkownik zobowiązany jest dodać go do wirtualnego koszyka. Następnie, przed dokonaniem wyboru formy płatności, Użytkownik zobowiązany jest do podania pełnego i prawidłowego adresu wysyłki, adresu e-mail oraz numeru telefonu, który nie może ulec zmianie aż do momentu dostawy. Zmiana adresu dostawy jest możliwa jedynie w wyjątkowych okolicznościach i po uzgodnieniu ze Sprzedającym.

3. W momencie akceptacji Oferty, czyli zatwierdzenia zakupu Towarów, Użytkownik wyraża zgodę na przekazanie Sprzedającemu informacji zawartych w jego Koncie, takich jak imię, nazwisko, adres e-mail, adres dostawy oraz numer telefonu. Jeśli osobą akceptującą Ofertę jest inny Sprzedający, wyraża on również zgodę na przekazanie Sprzedającemu danych niezbędnych do wystawienia faktury.

4. Na Platformie dostępne są następujące metody płatności:

a) ze środków zgromadzonych na Subkoncie Rozliczeniowym w zakresie zapłaty prowizji Platformy, kosztów dostawy i usług dodatkowych, opłaty za usług dodatkowe w postaci promowania Ofert,

b) karta kredytowa lub debetowa,

c) przelew bankowy on-line,

d) inne metody płatności oferowane przez Operatora Usług Płatniczych.

§ 29
Licytacja

1. Od chwili, gdy Oferta zostaje udostępniona na Platformie, zarejestrowani Użytkownicy mają możliwość zadawania Sprzedającemu pytań związanych z tą Ofertą lub Transakcją, której dotyczy. Istnieją różne sposoby na złożenie zapytania:

a) Użytkownicy mogą wykorzystać specjalny formularz „Zadaj pytanie”, który znajduje się bezpośrednio w treści Oferty.

b) Można także skorzystać z tego samego formularza „Zadaj pytanie” albo kliknąć na adres e-mail Sprzedającego, dostępny w sekcji „O sprzedającym” w obrębie Oferty.

c) Inną możliwością jest wybranie opcji „Napisz Wiadomość” w „Centrum Wiadomości”, które jest dostępne w ustawieniach Konta Użytkownika.

2. Kiedy licytant bierze udział w licytacji, określa maksymalną cenę, jaką jest gotów zapłacić za Towar w przypadku wygranej. Możliwe jest podnoszenie tej kwoty maksymalnej w trakcie trwania licytacji, ale nie można ustawić jej na poziom niższy niż obecna cena Towaru w licytacji. Kwota, o jaką licytant może przebić oferty innych uczestników, zależy od aktualnej ceny Towaru i jest określona zgodnie z poniższą tabelą:

a) Dla ceny od 1,00 do 24,99 zł minimalne przebicie wynosi 0,50 zł,
b) Od 25,00 do 99,99 zł minimalne przebicie wynosi 1,00 zł,
c) Od 100,00 do 249,99 zł minimalne przebicie wynosi 2,50 zł,
d) Od 250,00 do 499,99 zł minimalne przebicie wynosi 5,00 zł,
e) Od 500,00 do 999,99 zł minimalne przebicie wynosi 10,00 zł,
f) Od 1.000,00 do 2.499,99 zł minimalne przebicie wynosi 25,00 zł,
g) Od 2.500,00 do 4.999,99 zł minimalne przebicie wynosi 50,00 zł,
h) Dla kwot powyżej 5.000,00 zł minimalne przebicie wynosi 100,00 zł.

3. Każde przebicie dokonane na mniej niż 2 minuty przed końcem licytacji powoduje przedłużenie trwania licytacji o 20 sekund.

4. Spółka zastrzega sobie prawo do weryfikacji Użytkowników, którzy biorą udział w zakupie Towarów z kategorii “Kolekcje i Sztuka”, szczególnie w przypadkach, gdy licytant zaproponował cenę równą lub wyższą niż 1.000,00 zł, lub gdy suma jego aktualnych Ofert osiąga lub przekracza tę kwotę.

5. Oferty złożone przez uczestników licytacji są zobowiązujące, jednak istnieją wyjątki, które pozwalają Sprzedającemu na odrzucenie oferty kiedy to Sprzedający ma prawo do odrzucenia oferty licytanta jeszcze przed oficjalnym przed zakończeniem licytacji. Takie sytuacje mogą wystąpić w kilku okolicznościach:

a) Jeśli licytant sam zwróci się z prośbą o odrzucenie swojej oferty,

b) Gdy Sprzedający ma poważne powody, by wątpić w wiarygodność licytanta,

c) W przypadku, gdy dojdzie do kradzieży lub zniszczenia Towaru podczas trwania licytacji,

d) W sytuacjach związanych z zakończeniem licytacji określonych w Regulaminie.

6. Gdy Konto licytanta, który złożył propozycję zawarcia umowy ze Sprzedającym, zostanie zawieszone przed zakończeniem licytacji, jego oferta traci moc wiążącą.

§ 30
Zakończenie Oferty

1. Oferta na Platformie kończy się albo po upływie czasu wyznaczonego przez Sprzedającego, albo gdy zostaną sprzedane wszystkie sztuki Towaru w przypadku Ofert z opcją Kup teraz. Możliwe jest jednak wcześniejsze zakończenie Oferty w następujących okolicznościach:

a) na mocy decyzji Sprzedającego, przy czym skutki takiej decyzji różnią się w zależności od rodzaju Oferty:

a. W przypadku Ofert z opcją Kup teraz – wszystkie umowy sprzedaży, które zostały zawarte przed zakończeniem Oferty, pozostają nadal ważne i wiążące.

b. Dla licytacji – zwycięzcy licytacji są określani na podstawie ich ofert złożonych do momentu zakończenia licytacji, zgodnie z procedurą opisaną w § 33 ust. 2 Regulaminu.

b) w wyniku decyzji Spółki, w przypadkach opisanych w § 35 ust. 1 ppkt b Regulaminu.

§ 31
Cena Towaru

Cena Towaru ustalana przez Sprzedającego powinna być zgodna z obowiązującymi przepisami prawa. Oprócz podanej ceny za Towar, Sprzedający ma prawo nałożyć na Kupującego dodatkowe opłaty, ale jedynie te, które są związane z kosztami dostawy i które zostały wyraźnie określone w treści Oferty. Ważne jest, aby te koszty dostawy odpowiadały rzeczywistym wydatkom poniesionym w związku z dostawą Towaru.

§ 32

Przerwy i awarie techniczne

1. W celu utrzymania wysokiej jakości usług i zapobiegania problemom technicznym na Platformie występują przerwy techniczne. Podczas tych przerw, wprowadzane są aktualizacje i zmiany w systemie. Te przerwy zazwyczaj zaplanowane są na noc, aby zmniejszyć ich wpływ na Użytkowników, którzy są informowani o nich z odpowiednim wyprzedzeniem.

2. Spółka informuje o możliwości wystąpienia awarii technicznej rozumianej jako sytuację, kiedy większość lub wszyscy Użytkownicy nie mogą korzystać z podstawowych funkcji Platformy z powodu problemów z systemem informatycznym.

§ 33

Zawarcie umowy w ramach Oferty

1. Spółka nie pełni roli strony w umowach sprzedaży Towarów zawieranych między Użytkownikami i nie zapewnia, że zarówno Sprzedający, jak i Kupujący są uprawnieni do zawierania i realizacji tych umów.

2. W przypadku licytacji umowa sprzedaży jest zawierana z Użytkownikiem, który wygrywa licytację. Zwycięzca licytacji to osoba, która do momentu jej zakończenia zaproponowała najwyższą cenę za Towar, przy czym ta oferta musi być wyższa od ceny startowej ustalonej przez Sprzedającego o minimalną wartość przebicia. W przypadku, gdy więcej niż jeden licytant zaproponuje tę samą najwyższą cenę, zwycięzcą staje się ten licytant, który jako pierwszy złożył ofertę z tą ceną podczas trwania licytacji.

3. Kupujący finalizuje umowę ze Sprzedającym w ramach Oferty Kup teraz poprzez użycie przycisku „Zamawiam i płacę”. Momentem dokonania płatności jest chwila, w której Sprzedający otrzyma środki pieniężne. Jeśli Kupujący zdecyduje się na płatność elektroniczną, zostanie przekierowany na stronę Dostawcy Usług Płatniczych, która umożliwia dokonanie takiej płatności.

4. Potwierdzenie zawarcia umowy sprzedaży między Kupującym a Sprzedającym jest automatycznie wysyłane do obu stron za pośrednictwem wiadomości e-mail i służy wyłącznie celom informacyjnym. W tej wiadomości, strony umowy otrzymują dane, które są aktualnie zapisane w ich ustawieniach Konta, takie jak imię i nazwisko, adres e-mail (zabezpieczony przez Platformę), numer telefonu, oraz adres.

5. Gdy Kupujący wybierze metodę dostawy Towaru z numerem rejestrowym, informacje o śledzeniu przesyłki mogą być dostarczane Spółce bezpośrednio przez Furgonetkę lub Sprzedającego. Jeśli numer przesyłki zostanie udostępniony w zakładce „Zamówione” na Koncie Kupującego, to otrzyma on dodatkowy e-mail zawierający nazwę przewoźnika, numer rejestrowy przesyłki oraz link do śledzenia przesyłki.

6. Nieuiszczenie zapłaty za Towar przez Kupującego w wyznaczonym czasie skutkuje automatycznym anulowaniem Transakcji przez Spółkę.

7. Jeżeli warunki automatycznej anulacji licytacji nie zostaną spełnione w ciągu 30 dni, Spółka może dokonać ponownej weryfikacji w tej sprawie. Działania te podejmowane przez Spółkę nie wpływają na prawną ważność umowy sprzedaży zawartej między Użytkownikami ani nie zwalniają ich z obowiązków wynikających z tego stosunku prawnego.

8. Sprzedający, którzy nie są konsumentami, zobowiązują się do przestrzegania obowiązujących przepisów prawa, w szczególności dotyczących praw konsumentów, z uwzględnieniem uprawnień do składania reklamacji w przypadku niezgodności Towaru z umową sprzedaży oraz prawa do odstąpienia od umowy zawartej na odległość i zwrotu Towaru. Sprzedający musi również wskazać co najmniej jeden adres na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pod który konsument może odesłać Towar w przypadku odstąpienia od zakupu.

9. Kupujący, który akceptuje Ofertę, ma możliwość wyboru sposobu dostawy spośród opcji udostępnionych przez Sprzedającego. Sprzedający może umożliwić dostawę za pośrednictwem wyspecjalizowanego podmiotu, z którym Spółka zawarła umowę, zgodnie z zasadami opisanymi w Załączniku nr 4 do Regulaminu – Regulamin Metod Dostawy.

§ 34
Rola Spółki

1. Spółka nie jest odpowiedzialna za działania Użytkowników na Platformie, ani za niewłaściwe lub niewykonanie przez nich umów zawartych podczas Transakcji. Również konsekwencje działań podejmowanych przez Użytkowników lub osoby trzecie, które naruszają postanowienia Regulaminu, nie leżą w zakresie odpowiedzialności Spółki, jeśli Spółka, mimo należytej staranności, nie była świadoma lub nie mogła być świadoma bezprawności tych działań i nie podjęła działań mających na celu ich zapobieganie lub eliminowanie ich skutków.

2. Dodatkowo, Spółka nie odpowiada za jakość, bezpieczeństwo, czy legalność Towarów sprzedawanych w ramach Ofert, ani za zdolność Sprzedających do sprzedaży, wypłacalność Kupujących, ani za prawdziwość i rzetelność informacji oraz innych treści dostarczanych przez użytkowników Platformy.

3. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za utratę danych. Użytkownicy powinni we własnym zakresie archiwizować informacje o umowach zawartych w ramach Platformy.

4. W sytuacji uzasadnionego podejrzenia, że zawarcie umowy sprzedaży między Sprzedającym a Kupującym jest sprzeczne z Regulaminem, przepisami prawa, lub służy celom innym niż rzeczywiste wykonanie umowy sprzedaży, Spółka ma prawo wstrzymać realizację umowy, anulować oświadczenie Kupującego lub unieważnić umowę sprzedaży.

§ 35
Uprawnienia Spółki

1. Gdy Oferta zamieszczona na Platformie narusza postanowienia Regulaminu lub przepisy prawa, Spółka ma do dyspozycji kilka opcji działania:

a) Spółka może zmienić kategorię, w której Oferta została opublikowana przez Sprzedającego, na bardziej odpowiednią.

b) Możliwe jest przedwczesne zakończenie lub usunięcie Oferty z opcją Kup teraz, jednakże umowy zawarte przed usunięciem Oferty nadal pozostają ważne.

c) Spółka ma prawo usunąć licytację, co skutkuje jej niedostępnością na Platformie, a wszelkie działania podjęte przez licytantów w ramach tej licytacji tracą moc.

d) Spółka może odmówić publikacji Oferty, jeśli nie spełnia ona wymagań.

e) Możliwe jest usunięcie zdjęć z Oferty, które są niezgodne z postanowieniami Regulaminu.

§ 36

Weryfikacja przestrzegania Regulaminu

1. Spółka ma możliwość przeprowadzania weryfikacji, aby sprawdzić, czy Użytkownicy przestrzegają Regulaminu. Proces ten może obejmować w szczególności ocenę, czy działania Użytkowników są zgodne z określonymi postanowieniami Regulaminu. Jedną z kluczowych metod weryfikacji jest nawiązanie bezpośredniego kontaktu z Użytkownikiem, a także dokumentowanie przebiegu tego kontaktu. W ten sposób Spółka stara się zapewnić, że wszystkie działania na jej Platformie są zgodne z ustalonymi zasadami i wytycznymi.

2. Jeśli Użytkownik naruszy Regulamin, Spółka może:

a) upomnieć Użytkownika poprzez e-mail: Jest to pierwszy krok, który nie prowadzi bezpośrednio do zawieszenia Konta Użytkownika lub ograniczenia dostępu do usług, ale informuje o możliwości takich działań w przypadku dalszych naruszeń Regulaminu.

b) wystosować wobec Użytkownika ostrzeżenie za pomocą e-maila: Podobnie jak upomnienie, ostrzeżenie jest formą komunikacji, która sygnalizuje Użytkownikowi konsekwencje dalszego naruszania zasad.

c) Spółka może:

1) tymczasowo ograniczyć dostęp do usług lub funkcjonalności Konta Użytkownika na czas określony lub nieokreślony,

2) zawiesić Konto Użytkownika na czas określony lub nieokreślony, w sytuacji powtarzających się lub poważnych naruszeń, takich jak:

a) nieuregulowanie należności przez Użytkownika względem Spółki w terminie 14 dni od zakończenia poprzedniego okresu rozliczeniowego,

b) podawanie nieprawdziwych danych kontaktowych,

c) nieuprawnione zbycie Konta,

d) udostępnianie Konta innym osobom w sposób niezgody z Regulaminem,

e) publikacja Oferty, których przedmiotem są Towary, którymi obrót narusza powszechnie obowiązujące prawo, prawa osób trzecich bądź dobre obyczaje,

f) publikacja Ofert Towarów zakazanych lub warunkowo dopuszczonych niezgodnie z postanowieniami Regulaminu,

g) naruszenia zasad wystawiania Ofert oraz wytycznych dotyczących sporządzania Ofert,

h) rejestracja wielu Kont lub korzystanie z Konta w sposób niezgodny z Regulaminem,

i) wysyłanie spamu,

j) niski poziom jakościowy sprzedaży (średnia ocena z minimum 10 ocen poniżej 2.5), unikanie płatności opłat lub prowizji,

k) naruszenia zasad publikowania ocen i opinii,

l) dokonywanie zakupów bez zamiaru finalizacji Transakcji,

m) naruszenia zasad dotyczących publikacji Ofert,

n) odrzucanie ofert licytantów bez właściwych przyczyn wskazanych w Regulaminie,

o) oferowania Towarów w celu innym niż zawarcie i wykonanie umowy sprzedaży, w szczególności zachęcania Kupujących do finalizowania transakcji poza Platformą,

p) Naruszenie innych zasad określonych w § 13 ust. 3, § 13 ust. 4, § 43 ust. 5 oraz § 43 ust. 1 Regulaminu

q) brak uzupełnienia danych pomimo wezwania Spółki, w szczególności informacji na podstawie DAC7.

3. Dodatkowo, Spółka może podjąć analogiczne kroki w przypadku, gdy umowa ramowa Operatora Usług Płatniczych z Użytkownikiem zostanie rozwiązana z przyczyn określonych w Regulaminie Operatora Usług Płatniczych.

4. W przypadku zawieszenia Konta Spółka informuje Użytkownika o przyczynach tych działań za pośrednictwem e-maila wskazując przyczyny zawieszenia Konta. Użytkownik ma prawo odwołać się od decyzji Spółki.

5. Jeśli Użytkownik nie odpowie lub nie dostarczy wyczerpujących wyjaśnień w ramach Sporu dotyczącego prawidłowości wykonania umowy, Spółka może uzależnić korzystanie z usług od potwierdzenia przez Użytkownika wywiązania się z umowy zawartej w wyniku Transakcji.

6. Wynik licytacji, w której uczestniczył licytant, którego Konto zostało zawieszone, jest ustalany zgodnie z zasadami opisanymi w Regulaminie dotyczącymi zakończenia licytacji przez Sprzedającego. Jeśli Oferta Sprzedającego jest wystawiona w trybie licytacji Spółka ma prawo zakończyć licytację i przesłać informację o tym do Sprzedającego oraz uczestników licytacji.

7. Użytkownik, którego Konto zostało zawieszone lub na które zostały nałożone ograniczenia funkcjonalności, nie ma uprawnienia ani do rejestracji nowego Konta bez uprzedniej zgody Spółki.

8. Spółka może dokonywać automatycznej lub ręcznej moderacji treści umieszczanych przez Użytkowników na Platformie w przypadku naruszenia Regulaminu, przepisów prawa powszechnie obowiązującego lub dobrych obyczajów.

§ 37

Zwolnienie Spółki z odpowiedzialności

1. Niezależnie od tego, czy Spółka zastosuje uprawnienia przysługujące jej na podstawie Regulaminu, Użytkownik wciąż ponosi pełną odpowiedzialność za swoje działania i zaniechania podczas korzystania z Platformy. Odpowiedzialność ta może obejmować obowiązek odszkodowawczy wobec Spółki lub innych Użytkowników, zwłaszcza w przypadkach naruszenia Regulaminu.

2. Jeśli naruszenie Regulaminu przez Użytkownika spowoduje szkodę dla Spółki, w tym nałożenie kar przez podmioty trzecie, Użytkownik jest zobowiązany do zapłaty na rzecz Spółki odszkodowania.

3. Jeżeli w wyniku działań Sprzedającego, które są niezgodne z postanowieniami Regulaminu lub przepisami prawa, Spółka będzie zobowiązana do wypłacenia rekompensaty, odszkodowania lub innych świadczeń na rzecz Kupującego Spółka ma prawo dochodzić od Sprzedającego zwrotu kwoty wypłaconej rekompensaty lub naprawienia innych szkód. Kwoty te mogą być pobierane na zasadach analogicznych do pobierania opłat lub prowizji.

4. Jeśli Towar zostanie zakupiony w trybie offline lub poza Platformą Spółka nie ponosi odpowiedzialności za Transakcję. Zakup taki jest dokonywany na własne ryzyko Kupującego i nie podlega ochronie oferowanej przez Platformę.

5. Usługodawca ponosi odpowiedzialność wobec Użytkownika, który nie jest konsumentem, niezależnie od podstawy prawnej, jedynie do wysokości opłat uiszczonych przez tego Użytkownika za korzystanie z usług elektronicznych Platformy. Odpowiedzialność Usługodawcy wobec Użytkownika niebędącego konsumentem ogranicza się wyłącznie do typowych i rzeczywiście poniesionych szkód, które były przewidywalne w momencie zawarcia umowy, z wyłączeniem utraconych korzyści.

§ 38
Dane Użytkownika

1. Spółka ma dostęp do różnych kategorii danych Użytkownika w ramach Platformy. Oto najważniejsze informacje dotyczące dostępu do danych:

a) Dane o Ofertach: Spółka ma dostęp do danych dotyczących treści Ofert, co obejmuje opis produktu lub usługi oferowanego przez Sprzedającego.

b) Dane identyfikujące Kupującego: W ramach Transakcji, Spółka ma dostęp do danych identyfikujących Kupującego, co może zawierać informacje takie jak dane kontaktowe Kupującego.

c) Dane o Transakcjach: Spółka posiada informacje o Transakcjach, w tym szczegóły dotyczące metody płatności, adresu dostawy towaru, sposobu dostawy oraz ewentualnych dodatkowych uwag do Transakcji.

d) Treść wiadomości: Spółka ma dostęp do treści wiadomości przesyłanych pomiędzy Kupującym a Sprzedającym, w tym w ramach dyskusji i sporów.

e) Dostęp Użytkownika do danych: Użytkownik ma dostęp do danych dotyczących swoich własnych czynności w ramach Platformy, takich jak wartość obrotu, zrealizowane zamówienia, anulowane zamówienia, numery przesyłek itp. Użytkownicy mogą również uzyskać informacje o ocenie jakości swojej sprzedaży w porównaniu z innymi Sprzedającymi na Platformie.

f) Dane statystyczne: Spółka umożliwia odpłatny dostęp do niektórych danych statystycznych dotyczących sprzedaży w ramach Platformy. Te dane są dostępne w celu umożliwienia Użytkownikom lepszego zrozumienia wyników swojej sprzedaży.

g) Przechowywanie danych: Dane statystyczne dotyczące sprzedaży są przechowywane przez Spółkę także po rozwiązaniu umowy z Użytkownikiem.

2. Wszystkie szczegóły dotyczące dostępu Spółki do danych osobowych Użytkowników, zasady tego dostępu, okres przechowywania danych oraz zasady usuwania są określone w Załączniku nr 2 do Regulaminu (Polityka Ochrony Prywatności). Spółka działa zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych i prywatności Użytkowników.

§ 39
Testy

1. Spółka ma prawo przeprowadzać testy nowych usług, procesów lub funkcjonalności na Platformie, a także testy dotyczące zmian w obecnych usługach, procesach lub funkcjonalnościach. Kluczowe informacje dotyczące testów:

a) cel testów: Testy są prowadzone w celu rozwoju Platformy, dostosowania się do zmian rynkowych, przestrzegania przepisów prawa lub ulepszania świadczonych usług. Mają one na celu doskonalenie Platformy i dostosowywanie jej do potrzeb Użytkowników.

b) wpływ na Użytkowników: Testy te mogą mieć wpływ na doświadczenie Użytkownika, w tym sposób wyświetlania Ofert w wynikach wyszukiwania lub inne funkcje Platformy. Spółka dokłada starań, aby wpływ na Użytkowników był minimalny i proporcjonalny do celu testów.

c) czas trwania: Testy są prowadzone przez czas i w zakresie niezbędnym do osiągnięcia celu testu. Oznacza to, że nie trwają one dłużej niż to jest niezbędne.

d) zgodność z przepisami: Spółka działa zgodnie z przepisami prawa i regulacjami dotyczącymi ochrony danych osobowych i prywatności Użytkowników podczas przeprowadzania testów.

§ 40
Weryfikacja Oferty

1. W przypadku, gdy istnieją uzasadnione wątpliwości dotyczące zgodności danej Oferty, w tym jej treści lub oferowanego w niej Towaru, z przepisami prawa lub obaw dotyczących naruszenia praw osób trzecich, Spółka ma prawo zażądać od Użytkownika, który stworzył tę Ofertę, przedstawienia dowodów potwierdzających, że Oferta oraz jej zawartość są zgodne z obowiązującymi przepisami prawa lub nie naruszają praw osób trzecich.

2. Procedura weryfikacji Oferty przebiega w następujący sposób:

a) zażądanie dowodów: Spółka powiadomi Użytkownika, którego dotyczy Oferta, o konieczności dostarczenia dowodów potwierdzających zgodność z przepisami prawa lub brak naruszenia praw osób trzecich w przypadku danej Oferty. Użytkownik zostanie poinformowany o tym żądaniu przez Spółkę.

b) termin na dostarczenie dowodów: Spółka wyznaczy Użytkownikowi odpowiedni termin, nie krótszy niż 7 dni, aby dostarczył niezbędne dowody. W tym czasie Użytkownik ma możliwość przedstawienia dowodów, które rozwieją wątpliwości co do zgodności Oferty z przepisami prawa lub prawami osób trzecich.

c) usuwanie wątpliwości: Jeśli Użytkownik dostarczy wystarczające dowody, które potwierdzą zgodność Oferty, Spółka nie podejmie żadnych dalszych działań wobec tej Oferty.

d) brak lub niewystarczające dowody: Jeśli Użytkownik nie dostarczy dowodów w wyznaczonym terminie lub dostarczy niewystarczające dowody, Spółka ma prawo usunąć daną Ofertę. Dodatkowo, Spółka może zablokować Użytkownikowi możliwość dodawania kolejnych Ofert, których przedmiotem jest Towar tej samej marki, co Oferta, która była przedmiotem weryfikacji.

e) negatywny wynik weryfikacji: Jeśli wynik weryfikacji jest negatywny, Spółka może usunąć Oferty Użytkownika oraz zablokować mu możliwość dodawania Ofert, których przedmiotem jest Towar tej samej marki, co Oferta, która była przedmiotem negatywnej weryfikacji.

3. W przypadku, gdy Spółka otrzyma informację od podmiotu uprawnionego do posługiwania się daną marką lub podmiotu, który jest przez ten podmiot umocowany, że przedmiotem danej Oferty jest Towar nieoryginalny i że ta sytuacja dotyczy tego samego Użytkownika co najmniej dwukrotnie, a Oferty tego Użytkownika obejmują Towary tej samej marki Spółka ma prawo podjąć następujące działania:

a) zgłoszenie od uprawnionego podmiotu: Spółka otrzymuje zgłoszenie od uprawnionego podmiotu lub podmiotu z odpowiednim umocowaniem, w którym informuje się, że dany Użytkownik wystawia Oferty zawierające nieoryginalne Towary tej samej marki co najmniej dwukrotnie.

b) poinformowanie Użytkownika: Użytkownik, którego dotyczą te zgłoszenia, zostaje poinformowany przez Spółkę o sytuacji i ma obowiązek niezwłocznie dostarczyć dowody potwierdzające zgodność z prawem Towarów w swoich Ofertach lub Ofertach będących przedmiotem zgłoszenia.

c) weryfikacja uprawnień: Spółka weryfikuje, czy dany podmiot jest uprawniony do posługiwania się daną marką lub posiada stosowne umocowanie, na przykład poprzez sprawdzenie wyciągów z odpowiednich rejestrów i pełnomocnictw.

d) środki sankcyjne: Jeśli Użytkownik nie dostarczy odpowiednich dowodów potwierdzających zgodność z prawem Towarów w swoich Ofertach, Spółka może zablokować możliwość dodawania przez tego Użytkownika Ofert, których przedmiotem jest Towar tej samej marki, co Oferta lub Oferty, które były przedmiotem zgłoszenia.

4. Spółka ma prawo ograniczyć oferowanie Towarów, których producent prowadzi sprzedaż wyłącznie w ramach sieci selektywnej dystrybucji. W takim przypadku Spółka ma prawo podjąć następujące działania:

a) Spółka zawiera umowę z organizatorem sieci selektywnej dystrybucji. W ramach tej umowy organizator sieci przekazuje informacje o autoryzowanych dystrybutorach danego Towaru.

b) Spółka, mając dostęp do tych informacji od organizatora sieci, może usuwać Oferty pochodzące od Sprzedających, którzy nie są autoryzowanymi dystrybutorami danego Towaru. Oznacza to, że tylko ci Sprzedający, którzy są autoryzowani do sprzedaży tych konkretnych Towarów, mogą wystawiać odpowiednie Oferty na Platformie.

§ 41
Opłaty i prowizje

1. Usługi świadczone przez Spółkę w ramach Platformy są odpłatne. Wszystkimi opłatami i prowizjami obciążany jest Sprzedający. Należności te naliczane są na bieżąco. Okresem rozliczeniowym jest miesiąc kalendarzowy.

2. Opłaty i prowizje za usługi świadczone przez Spółkę w ramach Platformy, z wyjątkiem opłaty za opcje dodatkowe w postaci promowania Oferty, są standardowo pobierane od Sprzedającego w oparciu o przelew wierzytelności.

3. Wysokość opłat i prowizji, sposób naliczania i rozliczania, a także oraz sposób ich kalkulacji są szczegółowo regulowane w Załączniku nr 1 do Regulaminu (Opłaty i prowizje).

§ 42

Zabezpieczenie roszczeń Spółki

1. W celu zabezpieczenia roszczeń przysługujących Spółce z tytułu bieżących i przyszłych należności Spółki wobec Sprzedającego, w tym opłat, prowizji, kosztów dostawy i usług dodatkowych, kar, odszkodowań i innych kosztów, Sprzedający przekazuje Spółce wierzytelności o wypłatę środków z tytułu sprzedaży dokonywanej przez niego za pomocą Platformy, kosztów dostawy i usług dodatkowych. Te wierzytelności są zaewidencjonowane w ramach narzędzi rozliczeniowych prowadzonych przez Operatora Usług Płatniczych, który obsługuje płatności dokonywane przez Użytkowników korzystających z Platformy.

2. Zanim Spółka dokona wypłaty środków na rzecz Sprzedającego Spółka składa odpowiednie żądanie wobec Operatora Usług Płatniczych w celu uzyskania tych środków.

3. Sprzedający upoważnia Spółkę do zawiadomienia Operatora Usług Płatniczych o przelewie wierzytelności dokonanym zgodnie z procedurą opisaną w ust. 1.

4. Spółka ma prawo skorzystać z zabezpieczenia w postaci przelewu wierzytelności Sprzedającego, wielokrotnie, niezależnie od terminu wymagalności Zabezpieczonej Wierzytelności, na podstawie oświadczenia o wyborze takiej formy regulowania zobowiązań wskazanej podczas zakładania Konta.

§ 43

Inne obowiązki Użytkowników

1. Użytkownik podczas korzystania z Platformy ma obowiązek przestrzegania Regulaminu, obowiązujących przepisów prawa oraz dobrych obyczajów. Oznacza to, że nie może podejmować działań sprzecznych z Regulaminem, dobrymi obyczajami i prawem. Dodatkowo, Użytkownik nie może podejmować działań, które negatywnie wpływają na bezpieczeństwo funkcjonowania Platformy lub szkodzą innym Użytkownikom.

2. Użytkownik jest zobowiązany do wyjaśniania prawidłowości wykonania umowy pomiędzy Kupującym a Sprzedającym w celu zapewnienia transparentności i rozwiązania ewentualnych problemów wynikających z Transakcji w sposób następujący:

a) gdy Kupujący zgłasza zarzuty dotyczące umowy, Sprzedający jest zobowiązany do udzielenia odpowiedzi i wyjaśnień w ciągu 24 godzin, z wyjątkiem sobót, niedziel oraz dni ustawowo wolnych od pracy. Odpowiedź ta ma na celu wyjaśnienie problemu zgłoszonego przez Kupującego.

b) jeśli Spór dotyczy niedostarczonego Towaru, Sprzedający ma obowiązek wyjaśnienia problemu w ciągu 7 dni. Wyjaśnienie to może obejmować umieszczenie numeru śledzenia przesyłki lub potwierdzenie zwrotu wpłaty w ramach Sporu.

c) jeśli problem Kupującego nie zostanie wyjaśniony w ciągu 7 dni, Kupujący ma prawo zgłosić Spór do Platformy. W takim przypadku Platforma może przystąpić do rozpatrzenia Sporu oraz umożliwić Kupującemu zgłoszenie nierozwiązanego Sporu.

d) w pozostałych przypadkach, gdy Spór nie dotyczy niedostarczonego Towaru, Sprzedający ma 14 dni na wyjaśnienie problemu Klienta od momentu rozpoczęcia Sporu.

3. Sprzedający ma obowiązek udzielenia odpowiedzi na wiadomość Kupującego w ciągu 24 godzin od jej otrzymania. Termin ten nie biegnie w soboty, niedziele i dni ustawowo wolne od pracy.

4. W przypadku, gdy Kupujący wybierze formę dostawy Towaru, która jest rejestrowana przez przewoźnika i która jest przypisana do numeru śledzenia przesyłki, a te informacje nie zostały udostępnione Spółce bezpośrednio przez przewoźnika, to Sprzedający ma obowiązek działać w następujący sposób:

a) Sprzedający jest zobowiązany do niezwłocznego udostępnienia prawidłowego numeru śledzenia przesyłki. Numer ten jest nadawany przez przewoźnika po nadaniu przesyłki. Sprzedający powinien wprowadzić ten numer do zakładki zamówienia na Platformie. Wprowadzenie numeru umożliwia Kupującemu śledzenie statusu dostawy jego zamówienia.

b) Czas wysyłki Towaru powinien odbyć się zgodnie z terminem określonym przez Sprzedającego w formularzu sprzedaży. Termin ten jest określony w polu „Czas wysyłki”.

5. Jeśli Sprzedający w ciągu ostatnich 60 dni zawarł:

a) mniej niż 100 umów, liczba nierozwiązanych Sporów nie może przekroczyć jednego.

b) więcej niż 100 umów, liczba nierozwiązanych Sporów nie może przekroczyć 1% wszystkich umów.

§ 44
Newsletter

1. Spółka ma możliwość świadczenia drogą elektroniczną usługi Newsletter na rzecz zarejestrowanych Użytkowników poprzez wysyłanie na podany przez Użytkownika adres e- mail bezpłatnych informacji o nowościach, promocjach, konkursach oraz o usługach oferowanych przez Spółkę w ramach Platformy w tym reklam oraz informacji handlowych, zgodnie z ustawą Prawo komunikacji elektronicznej.

2. Spółka może: zaprzestać świadczenia newslettera bez podania przyczyny po uprzednim poinformowaniu subskrybentów, tymczasowo wyłączyć newsletter lub wyłączyć świadczenie newslettera względem Użytkownika, który narusza przepisy prawa, Regulamin lub zakłóca korzystanie z tej usługi przez innych Użytkowników.

3. Rezygnacja z subskrypcji newslettera może nastąpić w dowolnym momencie poprzez wysyłanie rezygnacji na adres e-mail, który jest podany w stopce każdej wiadomości newslettera.

§ 45

Informacje dla Kupujących

1. Spółka zapewnia dostarczenie Kupującym określonych informacji dotyczących Transakcji i płatności takich jak:

a) informacje o otrzymaniu środków pieniężnych przez Sprzedającego w przypadku płatności dokonywanych za pomocą dostępnych metod płatności na Platformie.

b) informacje o możliwości śledzenia przesyłki zawierającej Towar, która jest dostarczana przez dostawców wskazanych przez Platformę. Informacje te obejmują etapy doręczenia przesyłki i można je znaleźć na stronie w zakładce Kupuję w sekcji Zamówienia w części Dostawa należy kliknąć Śledź Przesyłkę co przekierowuje do strony Dostawcy.

c) prośby dotyczącej oceny Transakcji.

d) informacje o etapie realizacji Transakcji. Te informacje są udostępniane w przypadkach, gdy Sprzedający korzysta z usług przewoźników wskazanych na stronie w zakładce Kupuję w sekcji Zamówienia w części Dostawa.

2. Dodatkowo, Platforma zapewnia automatyczne kanały komunikacji, takie jak poczta elektroniczna, powiadomienia w ramach Konta Użytkownika, które umożliwiają kontaktowanie się z Użytkownikami w związku z zawartymi Transakcjami. Sprzedający zobowiązuje się nie wysyłać do Kupujących dodatkowych wiadomości, które zawierają wyłącznie te informacje, jeśli korzystają z automatycznych kanałów komunikacji udostępnianych przez Platformę. Wyjątkiem są sytuacje, gdy Kupujący inicjuje kontakt, a Sprzedający odpowiada na ten kontakt. W takich przypadkach można przekazać dodatkowe informacje, jeśli są one związane z Transakcją lub pytaniami Kupującego.

§ 46

Reklama Towarów będących wyrobami medycznymi lub produktami medycznymi

Sprzedający, który chce reklamować Towary będące wyrobami medycznymi lub produktami medycznymi, musi najpierw uzyskać pisemne zatwierdzenie. To zatwierdzenie jest wymagane na podstawie art. 56 ust. 2 ustawy z dnia 7 kwietnia 2022 r. o wyrobach medycznych (Dz.U.2022.974).

§ 47
System ocen

1. W ramach Platformy, Kupujący i Sprzedający mają możliwość oceniania oraz wyboru predefiniowanych informacji na temat przebiegu umowy i realizacji Transakcji. Zgodnie z systemem ocen:

a) Kupujący i Sprzedający mają możliwość wystawienia oceny Transakcji w terminie nie dłuższym niż 45 dni od daty zawarcia umowy. Ten termin jest liczony z dokładnością co do dnia.

b) Kupujący i Sprzedający mogą dokonać oceny Transakcji poprzez system ocen zarówno poprzez punktową i graficzną ocenę sprzedaży jak również w formie wyboru predefiniowanych informacji na temat przebiegu umowy i realizacji Transakcji (brak możliwości wybrania predefiniowanych informacji dla średniej ocen 3.0). Oceny te pozwalają na wyrażenie subiektywnych opinii na temat przebiegu Transakcji.

c) Wystawianie oceny nie jest możliwe w sytuacji, gdy Transakcja nie została zawarta lub gdy Konto Kupującego lub Sprzedającego jest zawieszone. Oceny powinny odzwierciedlać rzeczywisty przebieg Transakcji i relacje pomiędzy Kupującym i Sprzedającym.

2. Ocena sprzedaży, pozwala ocenić Kupującemu i Sprzedającemu realizację Transakcji według określonych kryteriów:

a) punktowa i graficzna ocena na skali od 1 do 5, gdzie: 1 gwiazdka (Bardzo zły), 2 gwiazdki (Zły), 3 gwiazdki (Przeciętny), 4 gwiazdki (Dobry), 5 gwiazdek (Bardzo dobry)

b) ewentualny wybór predefiniowanych informacji na temat przebiegu umowy i realizacji Transakcji. Tego rodzaju oceny pomagają innym kupującym w podjęciu decyzji o zakupie, jednocześnie zapewniając Sprzedającym informacje zwrotne, które mogą wykorzystać do poprawy jakości swoich usług.

3. Kryteria oceniania Sprzedających przez Kupujących obejmują kategorie: jakość obsługi, zgodność z opisem, czas realizacji.

4. Kryteria oceniania Kupujących przez Sprzedających obejmują kategorie: komunikacja, odbiór towaru, ogólna ocena.

5. System oblicza średnią ocenę dla danej transakcji, sumując oceny w poszczególnych kategoriach i dzieląc przez ilość ocen. Ocena Sprzedającego i Kupującego jest obliczana na podstawie ocen otrzymanych za zamówienia z ostatniego roku.

6. Kupujący i Sprzedający mają prawo do wielokrotnej zmiany lub wycofania swojej opinii, ale musi to zrobić w terminie nie dłuższym niż 45 dni od daty zawarcia umowy. Po upływie 45 dni od daty zakupu, opcja usunięcia opinii jest niedostępna.

7. Użytkownicy mogą oceniać Towary, które zakupili w ramach Platformy. Takie oceny są prezentowane w zakładce „Oceny” w ramach każdej Oferty.

8. Ocena Towaru składa się z:

a) oceny punktowej i graficznej Towaru na skali od 1 do 5, gdzie: 1 gwiazdka (Bardzo zły), 2 gwiazdki (Zły), 3 gwiazdki (Przeciętny), 4 gwiazdki (Dobry), 5 gwiazdek (Bardzo dobry).

b) ewentualnej opinii Użytkownika o Towarze.

9. Oceny Towarów zamieszczane w zakładce „Oceny” są subiektywnymi ocenami Użytkowników, którzy nabyli dany Towar na Platformie. Użytkownicy są odpowiedzialni za treść swoich wypowiedzi w ramach opinii.

10. Opinie o Towarach nie mogą łamać obowiązujących przepisów prawa, w tym praw osób trzecich. Nie mogą mieć charakteru zniesławiającego, naruszać dóbr osobistych, ani stanowić czynu nieuczciwej konkurencji.

11. Spółka ma prawo zmienić lub usunąć opinię o Towarze w określonych sytuacjach, jeśli:

a) opinia łamie zasady ustalone w Regulaminie.

c) opinia odnosi się do innego Towaru niż ten, który jest przedmiotem opinii.

d) opinia jest niezgodna z obowiązującym prawem, dobrymi obyczajami, nawiązuje do używek lub obraża uczucia religijne, narusza lub zagraża prawom osób trzecich

e) opinia narusza prawa patentowe, prawa autorskie, tajemnicę przedsiębiorstwa, inne prawa własności intelektualnej, lub prawo ochrony danych osobowych.

f) opinia stanowi jedynie streszczenie filmu, książki, płyty muzycznej itp., bez odniesienia do Towaru.

g) treść opinii jest skopiowana od innych Użytkowników, producenta produktu, lub innych źródeł.

h) treść opinii zawiera znaki uniemożliwiające jej odczytanie, co nie dotyczy znaków specjalnych typowych dla języka opinii.

i) Spółka otrzyma prośbę od Użytkownika o usunięcie opinii, którą sam wystawił.

j) opinia nie odnosi się do Towaru, a jedynie do Transakcji i jej realizacji, jak dostawa czy obsługa klienta.

k) istnieje podejrzenie, że opinia nie została wystawiona przez człowieka łamiąc zasady wskazane w Regulaminie.

l) istnieje uzasadnione podejrzenie, że opinia została dodana w celu manipulacji oceną Towaru, czyli zaniżenia lub zawyżenia jego oceny.

m) treść opinii wyraźnie wskazuje na błąd w jej typie.

n) opinia zawiera informacje handlowe, linki lub adresy stron internetowych nie związanych z Platformą.

o) Kupujący odstąpił od umowy sprzedaży Towaru, którego dotyczy opinia.

12. Publikując opinię na platformie Użytkownik zgadza się na to, że Spółka lub inne powiązane z nią podmioty mogą bezpłatnie wykorzystywać tę opinię. To obejmuje zarówno jej wykorzystanie, jak i modyfikację w ramach określonych wcześniej w Regulaminie.

13. Oceny i opinie zamieszczane muszą być zgodnie z poniższymi zasadami:

a) przyporządkowanie oceny: każda ocena i opinia jest przypisana do konkretnego Konta Użytkownika oraz określonej Transakcji. To zapewnia, że opinie pochodzą od osób, które faktycznie dokonały Transakcji, dodając autentyczności i wiarygodności opinii.

b) odpowiedzialność Użytkownika: Użytkownik jest odpowiedzialny za treść zamieszczaną w swoich ocenach i opiniach. To oznacza, że powinien wyrażać swoje opinie w sposób szanujący innych i nie naruszający prawa.

c) jawność oceny: treści ocen i opinii są publicznie dostępne dla wszystkich odwiedzających Platformę. To zwiększa przejrzystość i pozwala innym Użytkownikom korzystać z tych informacji przy podejmowaniu decyzji zakupowych.

d) zgodność z rzeczywistością: oceny i opinie powinny odzwierciedlać rzeczywisty przebieg Transakcji. Ważne jest, aby były one obiektywne i oparte na faktycznych doświadczeniach.

e) zakazane treści: w opiniach nie mogą pojawić się treści nieodpowiednie, takie jak wulgaryzmy, treści obsceniczne, pornograficzne, nawołujące do nienawiści, rasizmu, czy ksenofobii. Zakazane jest również publikowanie danych kontaktowych, loginów innych użytkowników, adresów stron internetowych czy treści reklamowych.

f) zakaz manipulacji oceny: nie wolno uczestniczyć w Transakcji wyłącznie w celu wystawienia oceny, co mogłoby sztucznie zawyżać lub zaniżać wiarygodność Sprzedającego. Takie działania są uznawane za nieuczciwe i mogą być karane przez Platformę.

14. Kupujący ma prawo do jednokrotnej zmiany opinii o Towarze, ale musi to zrobić w terminie nie dłuższym niż 365 dni od daty wykonania umowy tj. od dnia dostarczenia Towaru. Ponowna ocena tego samego Towaru jest niemożliwa. Po wystawieniu opinii opcja usunięcia opinii jest dostępna tylko na wniosek Kupującego, który musi zostać przesłany poprzez formularz kontaktowy „Zgłoszenie zmian”.

15. System oblicza średnią ocenę dla danego Towaru, sumując oceny i dzieląc przez ilość ocen. Ocena Towaru jest obliczana na podstawie ocen z ostatniego roku.

16. Spółka może zablokować lub usunąć ocenę, opinię lub komentarz w przypadku otrzymania orzeczenia sądu dotyczącego ich usunięcia lub edycji.

§ 48

System rozpatrywania skarg i zgłaszania nielegalnych treści

1. Na podstawie art. 11 ust. 1. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1150 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie propagowania sprawiedliwości i przejrzystości dla użytkowników biznesowych korzystających z usług pośrednictwa internetowego Spółka udostępnia Użytkownikom wewnętrzny system rozpatrywania skarg w sprawach wymienionych w ww. rozporządzeniu dostępny pod adresem: [email protected]

2. Spółka zapewnia narzędzia umożliwiające zgłaszanie nielegalnych treści drogą elektroniczną w postaci formularza, którego uzupełnienie jest konieczne w celu przyjęcia zgłoszenia przez Spółkę. Niezwłocznie po otrzymaniu zgłoszenia Spółka podejmie odpowiednie kroki w celu usunięcia tych treści lub zablokowania Użytkownikom dostępu do nich. Ponadto, Spółka zwróci się do Użytkownika z żądaniem wyjaśnień. Użytkownik jest zobowiązany do współpracy ze Spółką w celu zapobieżenia lub wyeliminowania zagrożeń związanych z treściami, które zostały uznane za nielegalne lub niedozwolone. Spółka poinformuje zgłaszającego o przyjęciu zgłoszenia oraz decyzji, jaką podjęła, jeśli zgłaszający podał swoje dane kontaktowe w formie elektronicznej.

3. Po udzieleniu ostrzeżenia Spółka może tymczasowo zawiesić możliwość zgłaszania nielegalnych treści, lub składania skarg, o których mowa w ust. 1 i 2, przez zgłaszających, którzy często dokonują ewidentnie bezzasadnych zgłoszeń lub skarg. Rozpatrując możliwość zawieszenia Spółka jest zobowiązana uwzględnić: charakter i skutki nadużywania systemu zgłoszeń, stosunek tych zgłoszeń/skarg do całkowitej liczby zgłoszeń w danym okresie, bezwzględną liczbę ewidentnie nielegalnych treści lub bezzasadnych zgłoszeń/skarg zgłoszonych w danym okresie, intencje osoby, podmiotu lub skarżącego, jeśli mogą one zostać ustalone.

III. Postanowienia końcowe

§ 49
Inne usługi

Spółka może oferować Użytkownikom dodatkowe usługi, które są związane z jej główną działalnością lub które mają na celu ułatwienie korzystania z jej usług. Mogą to być na przykład usługi związane z promocją Transakcji. Zasady korzystania z tych dodatkowych usług są określone w osobnych regulaminach. Ponadto, Spółka może również działać jako pośrednik w nawiązywaniu umów na usługi świadczone przez osoby trzecie.

§ 50
Zmiany Regulaminu

1. Spółka ma prawo do dokonywania zmian w Regulaminie w przypadkach takich jak:

a) zmiany wynikające z rozwoju technologicznego i funkcjonalnego,

b) modyfikacje w zakresie oferowanych usług, w tym wprowadzanie nowych usług,

c) aktualizacje wynikające ze zmian w prawie, które bezpośrednio wpływają na treść Regulaminu,

d) zmiany w cenniku usług,

e) środki zwiększające bezpieczeństwo,

f) podjęcie działań w celu zapobiegania nadużyciom,

g) modyfikacje w polityce prywatności,

h) działania mające na celu poprawę funkcjonowania Platformy i lepszą obsługę użytkowników,

i) udoskonalenie ochrony prywatności użytkowników,

j) korekty redakcyjne,

k) wprowadzenie nowych wymogów przez organy państwowe.

2. Zmiany w Regulaminie stają się skuteczne po upływie terminu określonego przez Spółkę, który nie jest krótszy niż 15 dni od chwili poinformowania użytkowników o tych zmianach. Informacje o zmianach są udostępniane, między innymi poprzez publikację na stronie internetowej pomoc.taniey.pl oraz wysyłane na adres e-mail przypisany do Konta Użytkownika, pod warunkiem, że Użytkownik zalogował się na swoje Konto w ciągu ostatnich dwóch lat. Zmiany dotyczące tylko Sprzedających są przekazywane Użytkownikom, którzy prowadzą sprzedaż na Platformie.

3. W pewnych przypadkach, Spółka może wprowadzić zmiany w Regulaminie bez zachowania 15-dniowego okresu oczekiwania, ze skutkiem natychmiastowym gdy:

a) Spółka musi przestrzegać obowiązku prawnego lub regulacyjnego, który wymaga zmiany Regulaminu w taki sposób, że nie pozwala na dotrzymanie 15-dniowego okresu powiadomienia.

b) Spółka musi nagle zmienić Regulamin w celu zapobiegania nieoczekiwanym i bezpośrednim zagrożeniom związanym z ochroną usług internetowych, użytkowników przed oszustwami, złośliwym oprogramowaniem, spamem, naruszeniem danych lub innymi cyberzagrożeniami.

c) jeśli zmiana ma charakter techniczny, organizacyjny lub redakcyjny i nie ma wpływu na zwiększenie bądź zmianę sposobu wykonywania obowiązków lub zmniejszenie bądź zmianę wykonywania uprawnień Użytkowników.

4. Jeśli Użytkownik nie zgadza się z planowanymi zmianami w Regulaminie, ma prawo zakończyć swoją umowę ze Spółką. Aby to zrobić, powinien niezwłocznie, a nie później niż 15 dni od ogłoszenia zmian, poinformować Spółkę o swojej decyzji, korzystając ze sposobów wskazanych w § 10 ust. 4. Rozwiązanie umowy przez Użytkownika w ten sposób staje się skuteczne 15 dni po poinformowaniu go o zmianach w Regulaminie.

5. Zasady zmiany Regulaminu opisane w ust. 1 są stosowane odpowiednio w przypadku zmian sposobu świadczenia usług przez Spółkę, które dotyczą Użytkowników będących konsumentami z tym zastrzeżeniem, że postanowienia dotyczące zmiany w cenniku usług, ochrony prywatności Użytkowników oraz wynikające z rozwoju technologicznego i funkcjonalnego nie mają zastosowania do konsumentów.

6. Zmiany nie mogą skutkować pozbawieniem lub ograniczeniem praw Użytkownika w odniesieniu do już nabytych usług odpłatnych. Usługi te, zakupione przed wprowadzeniem zmian w Regulaminie, będą świadczone na dotychczasowych zasadach.

§ 51

Rozwiązanie umowy ze Spółką

1. Świadczenie usług przez Platformę odbywa się na czas nieokreślony, chyba że w Regulaminie określono inaczej.

2. Użytkownik ma możliwość w każdej chwili rozwiązania zawartej z Platformą umowy dotyczącej jego Konta. Aby to zrobić, musi wypełnić i zatwierdzić formularz wypowiedzenia umowy dostępny na stronie. Po zatwierdzeniu formularza, wszelkie Oferty sprzedaży opublikowane przez Sprzedającego zostaną zablokowane. W trakcie okresu wypowiedzenia nie można wystawiać nowych Ofert, dokonywać zakupów, składać Ofert w licytacjach ani zmieniać oferowanych kwot w licytacjach.

3. Rozwiązanie umowy przez Użytkownika staje się skuteczne nie wcześniej niż 60 dni po złożeniu formularza wypowiedzenia. Po upływie tego okresu, logowanie i korzystanie z usług dostępnych na Platformie nie będą już możliwe. Rozwiązanie umowy nie wpływa na umowę o przelew wierzytelności.

4. W przypadku wielokrotnych naruszeń Regulaminu przez Użytkownika lub niepodania przez niego informacji wymaganych na podstawie DAC7, Spółka może rozwiązać umowę za 30- dniowym wypowiedzeniem.

5. Spółka może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia w następujących przypadkach:

a) Skorzystania z przewidzianej w przepisach prawa możliwości zakończenia świadczenia usługi z uwagi na nadrzędny powód.
b) Gdy przepis prawa zobowiązuje Spółkę do zakończenia świadczenia usług w terminie krótszym niż określony okres wypowiedzenia.
c) Sprzedający złożył oświadczenie o odwołaniu cesji wierzytelności przysługujących mu względem Operatora Usług Płatniczych udzielonej na rzecz Spółki o wypłatę środków z tytułu sprzedaży dokonywanej przez niego za pomocą Platformy w zakresie bieżących i przyszłych należności Spółki wobec Sprzedającego, w tym opłaty, prowizje, kary, odszkodowania i inne koszty.

6. Gdy umowa zostanie rozwiązana decyzją Spółki, Użytkownik nie ma prawa do ponownej rejestracji Konta na Platformie bez wcześniejszej zgody Spółki.

7. Użytkownikowi niebędącemu konsumentem Spółka może wypowiedzieć umowę o świadczenie usług elektronicznych ze skutkiem natychmiastowym poprzez przesłanie mu stosownego oświadczenia.

§ 52

Kontakt i postępowanie reklamacyjne

1. Użytkownicy mogą kontaktować się ze Spółką w sprawach związanych z usługami elektronicznymi oferowanymi na podstawie Regulaminu m.in.:

a) Zawieszenie Konta, lub inne działania Spółki dotyczące usług w tym ograniczenie dostępu do usług,

b) Braku realizowania przez Spółkę usług określonych w Regulaminie lub realizowanie ich w sposób niezgodny z postanowieniami Regulaminu,

c) Spółka nie wypełnia obowiązków wynikających z przepisów powszechnie obowiązujących,

d) Usunięcia przez Spółkę treści umieszczonych na Portalu przez Użytkownika,

e) kwestii technologicznych, które wiążą się bezpośrednio ze świadczeniem usług pośrednictwa internetowego i które wpływają na sytuację skarżącego

2. Kontakt jest możliwy w następujący sposób:

a) pisemnie na adres: Taniey spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ul. Franciszka Klimczaka 1, 02-797 Warszawa.

b) elektronicznie, poprzez wiadomość e-mail na adres [email protected].

3. Kontakt z Użytkownikiem ze Strony Spółki może się odbywać:

a) pisemnie na adres korespondencyjny podany przez Użytkownika,

b) elektronicznie na adres e-mail podany przez Użytkownika,

c) telefonicznie na numer telefonu podany przez Użytkownika,

d) przez wiadomości tekstowe SMS na numer telefonu podany przez Użytkownika.

4. Reklamacje mogą być składane elektronicznie poprzez adres e-mail [email protected] lub pisemnie. Powinny one zawierać login Użytkownika na Platformie, opis problemu oraz proponowane rozwiązanie.

5. Spółka rozpatruje reklamację w ciągu 14 dni od jej otrzymania. Brak odpowiedzi na reklamację w tym terminie oznacza uznanie reklamacji przez Spółkę. Jeżeli reklamacja wymaga uzupełnienia, termin ten liczy się od momentu dostarczenia uzupełnionej reklamacji. Spółka skontaktuje się z osobą składającą skargę, prosząc o jej uzupełnienie w określonym zakresie i terminie, wysyłając odpowiednie powiadomienie na podany adres e-mail. W sytuacji odrzucenia skargi, Spółka poinformuje o tym Użytkownika, przekazując uzasadnienie podjętej decyzji.

6. Reklamacja powinna zawierać:

a) Opis stanu faktycznego,

b) dane umożliwiające identyfikację Użytkownika w systemie Spółki,

c) dane pozwalające na identyfikację Transakcji, której reklamacja dotyczy.

7. Odpowiedź na reklamację jest wysyłana na adres e-mail powiązany z Kontem Użytkownika. W wyjątkowych przypadkach odpowiedź może być wysłana na inny adres e-mail lub pisemnie na adres podany w reklamacji.

8. Użytkownik ma prawo odwołać się od decyzji Spółki w sprawie reklamacji w terminie 6 miesięcy od dnia jej doręczenia. Procedury dotyczące reklamacji i jej rozpatrywania stosują się również w przypadku ww. odwołania.

9. W przypadku nadużywania przez Użytkownika zgłaszania reklamacji Spółka ma możliwość ograniczenia lub wyłączenia Użytkownikowi zgłaszania nielegalnych treści.

§ 53
Prawo właściwe i spory

1. Umowa między Użytkownikiem a Spółką, dotycząca usług świadczonych przez Spółkę, podlega prawu polskiemu.

2. Wszelkie spory między Spółką a Użytkownikami niebędącymi konsumentami będą rozstrzygane przez polskie sądy, zgodnie z lokalizacją siedziby Spółki. Użytkownicy będący konsumentami mogą skorzystać z pozasądowych sposobów rozpatrywania reklamacji i dochodzenia roszczeń. Zasady dostępu do tych procedur dostępne są w siedzibach, oraz na stronach internetowych powiatowych (miejskich) rzeczników konsumentów, organizacji społecznych, do których zadań statutowych należy ochrona konsumentów, Wojewódzkich Inspektoratów Inspekcji Handlowej w tym przed Stałym Polubownym Sądem Konsumenckim przy Wojewódzkim Inspektorze Inspekcji Handlowej w Warszawie. Informacje o sposobie dostępu do ww. trybu i procedur rozstrzygania sporów znajdują się pod następującym adresem: http://www.uokik.gov.pl, w zakładce „Rozstrzyganie sporów konsumenckich”. Użytkownik będący konsumentem ma również możliwość skorzystania z unijnej platformy internetowej ODR, dostępnej pod adresem internetowym: http://ec.europa.eu/consumers/odr/.

3. Spółka może dążyć do ugodowego rozwiązania sporów z Użytkownikami prowadzącymi działalność gospodarczą za pośrednictwem niezależnego mediatora. Jeśli Użytkownik biznesowy zaproponuje mediację i Spółka się na to zgodzi, mediacja będzie przeprowadzona przez Europejski Instytut Mediacji zgodnie z ich regulaminem. Koszty mediacji będą ustalane i dzielone między strony. Informacje o mediatorach i procedurach mediacji są dostępne pod adresem e-mail: [email protected].

4. Możliwość skorzystania z mediacji jest dobrowolna, przy czym Użytkownik zachowuje prawo do wszczęcia postępowania przed sądem powszechnym.

§ 54
Nieważność

Jeżeli którekolwiek postanowienie Regulaminu zostanie uznane prawomocnym orzeczeniem sądu za nieważne, pozostałe postanowienia pozostają w mocy, chyba że właściwe przepisy prawa przewidują inny skutek.

§ 55
Język wiążący

Językiem, w którym oryginalnie sporządzono Regulamin, strony internetowej oraz wszelkiej komunikacji ze strony Spółki z Użytkownikami, jest polski. W przypadku wystąpienia niejasności lub rozbieżności w tłumaczeniach Regulaminu, należy je wyjaśniać odwołując się do wersji polskojęzycznej. Jedynym wyjątkiem od tej zasady są sytuacje, gdy przepisy prawa wymagają odwołania się do wersji w innym języku.

§ 56
Załączniki